Celem aranżacji ogrodu jest jak najdoskonalszy podział powierzchni, zapewniający urozmaicony i harmonijny obraz całości. Niezależnie od wielkości działki i przyjętego stylu, podstawowym elementem kompozycyjnym są rabaty i grządki. Mogą one przybierać różny wygląd: od małych i kwadratowych do długich oraz wąskich. Wielkość i kontury roślinnych wysepek zależą przede wszystkim od położenia i kształtu całej powierzchni ogrodu.

Prostokątne formy grządek mają wiele zalet. Można je łatwo rozplanować i wytyczyć, a także dopasować do nawet niewielkiego zakątka. Powierzchnie szerokości 120-130 cm, przylegające do ścieżek, tarasów czy trawników, są łatwe do obsadzenia i późniejszej pielęgnacji. Proste linie geometrycznych form bardzo mocno kierują wzrokiem. Nasze spojrzenia wędrują swobodnie wzdłuż wytyczonych przez nie osi widokowych daleko w głąb ogrodu.

Natomiast prostokątne grządki ułożone poprzecznie zatrzymują wzrok obserwatora, zasłaniając części ogrodu leżące za nimi. Jest to dobry sposób na optyczne powiększenie działki o małej powierzchni, a także wyraźne oddzielenie różnych części dużego ogrodu.

Wygląd rabaty z narożnikami i załamaniami zależy głównie od wyboru i układu roślin. Zamiast kolorowej mieszanki warto wybrać kilka gatunków różniących się wysokością pędów, czasem kwitnienia i urozmaiconą strukturą liści. Wąska rabata może wyglądać wspaniale, obsadzona tylko trawami ozdobnymi lub hortensjami. Dzięki rabatom trójkątnym uzyskamy zaskakujące efekty. Można je na przykład umieścić w przedogródku, przy tarasie czy na trawniku.

Niecodzienna forma wypełniona starannie wybranymi roślinami wspaniale wzbogaci wygląd każdego ogrodu. Aby ostrokątny obrys był zawsze dobrze widoczny, sadzenie bylin wymaga większej staranności i trudu. Rośliny wysokie lub rozłożyste umieszczamy w środku rabaty.

Na obrzeżu sadzimy byliny poduszkowe lub niskie trawy. Jeżeli nie zależy nam na wyraźnie zaznaczonych, prostych liniach, dla ich złagodzenia wykorzystajmy na obwódki przywrotniki, bodziszki lub aromatyczną lawendę o zaokrąglonym pokroju.