Kiedy sadzić cebulowe?

Czy jest różnica w sadzeniu roślin cebulowych jesienią i wiosną. Jakie ma to znaczenie dla poszczególnych gatunków? 

„Cebulowe” to potoczna nazwa odnosząca się do grupy roślin rozmnażanych za pomocą cebul, bulw i kłączy. Dzielimy je w zależności od terminu sadzenia na wiosenne i jesienne. 

Rośliny cebulowe wiosenne

Rośliny cebulowe sadzimy je do gruntu od kwietnia do maja. Zakwitają latem i często cieszą nasze oczy aż do pierwszych mrozów. Ponieważ „cebulki” są wrażliwe na przemarzanie, każdej jesieni wykopujemy je, czyścimy i przechowujemy w suchym i chłodnym pomieszczeniu aż do wiosny. Do grupy tej należą znane i często uprawiane: begonia, babiana, brodia, dalia, frezja, galtonia, iksja, inkarwilla, ismena, jaskier, kalla, kanna, krokosmia, lilia, mieczyk, nerina, pustynnik, szczawik, tygrysówka, zawilec.

Mniej znani, ale równie piękni przedstawiciele cebulowych to: acidantera, agapant, alstromeria, amarylis ogrodowy, arum, bletilla, drakunkulus, eukomis, homeria, kaladium, kurkuma, polianthus, sparaksis, sprekalia, watsonia, zefirant oraz wysadzane wczesną wiosną do doniczek i uprawiane w domu
– achimenes, eucharis oraz gloksynia. 

 

 

Rośliny cebulowe jesienne

Można je wysadzać do gruntu od sierpnia do października. Będą kwitły od wczesnej wiosny aż do początku lata. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują m.in. cebulica, czosnek ozdobny, ifejon, hiacynt, irys, kamasja, krokus, przebiśnieg, narcyz, puszkinia, rannik zimowy, szachownica, szafirek, śniedek, śnieżnik, śnieżyca, tulipan.

Cebulki z tej grupy mogą pozostawać w jednym miejscu przez 2–3 lata. Po tym okresie należy je wykopać, oczyścić z przyrostów i usunąć chore oraz zniekształcone. Następnie wybieramy dorodne okazy i na nowo sadzimy, uzupełniając oczywiście o nowe gatunki i odmiany. 

 


 

Jakie dobrać kwiaty na rabatę?

Chciałabym stworzyć z roślin cebulowych, kwitnących w różnych terminach, kolorową rabatę. Jakie gatunki powinnam posadzić? 

Rośliny cebulowe cechują się mnogością barw i kształtów kwiatów, różnymi terminami kwitnienia oraz – co najważniejsze – łatwością i niezawodnością uprawy. Dobierając różne gatunki i odmiany, możemy mieć kolorowe rabaty od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Podaję przykłady roślin z uwzględnieniem ich barw oraz miesięcy kwitnienia.

Na przełomie lutego i marca pojawiają się białe przebiśniegi i śnieżyce oraz ranniki zimowe o żółtych, pachnących kwiatach.

- W marcu i kwietniu na rabatach będą królować białe, żółte, fioletowe lub niebieskie krokusy (gładkie lub w paski), szafirowe bądź białe cebulice syberyjskie oraz niebieskie lub jasnoróżowe śnieżniki. Wymienione rośliny dorastają do 20 cm, więc pięknie wyglądają na skalniakach, niskich rabatach lub przy iglakach.

- Na wiosennej grządce nie może zabraknąć żółtych i pomarańczowych narcyzów (IV/V) ani wielokolorowych tulipanów (V/VI), które ożywią każdy zakątek.

- Przez całe lato (VII–IX) będą kwitły dalie o dużych, różnobarwnych kwiatach, mieczyki, pięknie prezentujące się również w wazonie, oraz begonie, którymi możemy udekorować także skrzynki balkonowe.

Zachęcam jednak do samodzielnego eksperymentowania w doborze roślin cebulowych.

 


 

O czym warto pamiętać, wysadzając rośliny do gruntu?

Czy są jakieś zasady, o których powinnam wiedzieć, kiedy wysadzam rozsady? 

Rozsady kwiatów i warzyw wysadzamy do gruntu w drugiej połowie maja. Wtedy nie powinno być już przymrozków. Sadzonki obficie podlewamy 2–3 godziny przed wysadzeniem. Rozsady umieszczamy na wcześniej przygotowanych grządkach, pamiętając o zachowaniu odpowiednich odległości dla poszczególnych gatunków i odmian.

Jeśli chodzi o technikę sadzenia, to warto specjalnym kołkiem zrobić pionowy dołek i tak umieścić rozsadę, aby korzenie nie zawinęły się. Gdy są za długie, delikatnie je skracamy. Następnie kołek wbijamy ukośnie obok dołka i prostujemy w kierunku rozsady.

W ten sposób dociśniemy ziemię do korzeni na całej ich długości. Rowek zasypujemy, delikatnie ugniatając glebę wokół rośliny. Pamiętajmy, by rozsadę sadzić na głębokość, na jakiej rosła w doniczce – tzn. do jasnego miejsca na szyjce korzeniowej. Jedynie gdy jest mocno wyrośnięta, możemy umieścić ją trochę głębiej.

Na koniec obficie podlewamy posadzoną roślinę, starając się nie zmoczyć jej liści. Prace najlepiej wykonywać w dni pochmurne lub wieczorem – nigdy w pełnym słońcu.

 

 


 

Jaka rozsada najlepsza?

Proszę mi podpowiedzieć, na co zwrócić uwagę, kupując rozsadę. 

Kupując rozsadę, zwróćmy uwagę, czy:

- jest krępa, niezbyt wybujała,

- ma mocną, grubą, sztywną i niezwiędniętą łodygę z minimum 3–5 listkami,

- liście i łodyga są zielone i zdrowe – bez widocznych uszkodzeń oraz oznak chorób,

- bryła korzeniowa wraz z ziemią nie są zbyt zbite ani przesuszone,

Gdy kupujemy rozsadę pod warzywa bez ziemi, np. pory i selery, sprawdźmy, czy system korzeniowy jest dobrze wykształcony, nieuszkodzony i zdrowy (jasne korzenie). Warto również wypytać sprzedającego o cechy danej odmiany, np. terminy plonów czy kolor kwiatów.