Rośliny cebulowe głównie kojarzone są z wiosną i przedwiośniem. Zakwitając, obwieszczają rychły koniec zimy. To jednak jesień jest idealnym momentem na umieszczanie w gruncie ich cebul.

Symbolami wiosny są przebiśniegi, krokusy, tulipany, hiacynty i czosnki. Dodatkowym walorem tych roślin jest fakt, że właściwie pielęgnowane będą cieszyły swoim pięknem przez kilka lat. I to bez dodatkowych zabiegów uzupełniających. Oto najciekawsze rośliny cebulowe.

 

Tulipany

To kwiaty cebulowe. Doskonale nadają się zarówno do sadzenia w skrzynkach na balkonach lub tarasach, jak również do nasadzeń na obrzeżach trawników i rabat. Jeśli chcemy zaznaczyć niższe piętro, szczególnie polecamy grupy tulipanów botanicznych 'Persian Pearl', 'Urumiensis' i 'Polychroma'. W przypadku wyższych partii można wykorzystać tulipany liliokształtne, np. 'Burgundy', lub papuzie 'Diamond Parrot', 'Green Wave', 'Estella Rijnveld'.

Narcyzy

Rośliny te dobrze się komponują z bylinami. Do uprawy polecam odmiany 'Red Devon', 'Peperwhite', 'Golden Ducat', 'Yellow Cheerfulness' lub tradycyjną pachnącą 'Recurvus'. Przy tworzeniu różnobarwnych kompozycji z tymi roślinami nie należy sugerować się porą kwitnienia obydwu grup – doskonałym tłem dla kwiatów będą rozwijające się liście.

 

Krokusy

Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest wysadzenie cebulek krokusów na trawniku. Dzięki temu jeszcze przed zazielenieniem się naszej murawy pojawią się na niej przepiękne i wdzięczne fioletowe 'Remembrance', białe 'Jeanne D’Arc', żółte 'Zwanenburg Bronze' oraz paskowane 'Pickwick' i 'Gipsy Girl'.

Uprawa

Przygotowując ziemię pod uprawę roślin cebulowych, należy pamiętać, że gleba powinna być przepuszczalna, lekka oraz zasobna w składniki pokarmowe i próchnicę. Niewskazane jest podłoże gliniaste i nieprzepuszczalne – wówczas rośliny słabiej rosną i częściej chorują. Aby rozluźnić glebę, możemy dodać do niej torfu lub kompostu. Większość roślin cebulowych wymaga dość głębokiego sadzenia, dlatego doskonałym rozwiązaniem jest zastosowanie pod nie nawozu zielonego, który ułatwi ten proces.

Rośliny cebulowe nie powinny być uprawiane w miejscu, gdzie wcześniej były truskawki, poziomki, warzywa kapustne, ogórki lub pomidory. Niewskazana jest również uprawa cebul kwiatowych przez kilka kolejnych sezonów w tym samym miejscu, ponieważ występuje wówczas zjawisko zmęczenia gleby, nasila się występowanie szkodników i pojawiają się choroby.

Cebule wysadzamy we wrześniu i październiku. W wybranym do posadzenia miejscu przygotowujemy dołek. Jego głębokość powinna być równa 2,5–3 krotnej wysokości cebulki, którą zamierzamy w nim umieścić. Do sadzenia możemy wykorzystać specjalne koszyczki, które ułatwiają ponowne wykopywanie cebul oraz chronią je przed gryzoniami. Cebulki umieszczamy w dole piętką w dół i przysypujemy ziemią. Przed zimą miejsce posadzenia należy przykryć korą, torfem lub warstwą słomy.

Wiosną rośliny cebulowe należy nawozić i obficie podlewać. Niewielkie dawki wody nie pozwolą jej dotrzeć do korzeni. Niewskazane jest zraszanie roślin. Zabieg ten może spowodować, że na ich powierzchni zaczną się rozwijać bakterie i grzyby.

Rośliny kwitnące wiosną wykopujemy na przełomie czerwca i lipca, po zaschnięciu części nadziemnych. Te, które nie są odporne na mrozy, możemy pozostawić w ziemi. Cebule przechowujemy w przewiewnym ciemnym miejscu
w ażurowych pojemnikach. Przeglądamy i usuwamy chore i uszkodzone egzemplarze.