Autorką poniższego tekstu jest czytelniczka magazynu "Przepis na Ogród" - Agnieszka Rembiszewska z Warszawy.

Tworząc nową rabatę z hiacyntów, pamiętajmy, że całą swą siłę magazynują w cebulach. Dlatego należy zwracać uwagę na ich wygląd. Zdrowa cebula to pewność powodzenia uprawy. Nie sadzimy więc egzemplarzy z nalotami pleśni, pomarszczoną, suchą skórką i z przebarwieniami. Odrzućmy też te o zbutwiałym zapachu i z licznymi uszkodzeniami. Szkoda czasu na ich sadzenie, bo i tak nie urosną. Ważne jest regularne przeglądanie przechowywanych cebul i usuwanie tych, które wykazują objawy chorób.

Sadzenie przeprowadzamy jesienią, zaczynając od września, a kończąc w październiku. Dla lepszej ochrony przed chorobami cebule zaprawiamy środkiem grzybobójczym. Potem umieszczamy je w glebie zależnie od ich wielkości:

- małe – na głębokości 10 cm, w odstępach 18–20 cm;

- średnie – głębokość 15 cm, odstęp 8–15 cm;

- duże – głębokość 20 cm, odstęp 4 cm.

Posadzone jesienią hiacynty powinny zakwitnąć w kwietniu lub maju następnego roku. Pamiętajmy jednak, aby zabezpieczyć je przed zimą, przykrywając miejsca sadzenia ściółką zrobioną np. z liści. Żeby nasze hiacynty dorodnie kwitły, powinniśmy je odpowiednio nawozić. Najkorzystniej jest je zasilać zaraz po wysadzeniu.

Na rynku dostępnych jest wiele nawozów do roślin cebulowych. Stosujemy je zgodnie z etykietą – najczęściej 0,2 kg na 1 m² powierzchni. Rozsypany nawóz mieszamy z glebą. Jeśli jest ona kwaśna, należy wcześniej zastosować dolomit.

Pamiętajmy też o starannym wyborze miejsca na rabatę. Hiacynty wymagają lekkiego, żyznego podłoża i słonecznego stanowiska. Do zbyt ciężkiej gliniastej gleby dobrze jest więc dodać torf i piasek. Z kolei bardzo piaszczystą ziemię warto wzbogacić próchnicą lub kompostem.

By wiosną było pięknie

Cebule hiacyntów w tym samym miejscu mogą pozostawać przez kilka lat. Z uwagi na ryzyko wystąpienia chorób grzybowych i bakteryjnych, znacznie lepszym rozwiązaniem jest jednak coroczne ich wykopywanie. Inaczej ich kwiaty będą coraz mniejsze, aż w końcu zupełnie zginą. 

Do sadzenia hiacyntów przyda nam się praktyczna sadzarka. Pomaga odpowiednio przygotować otwory w glebie pod cebulki kwiatów. Dzięki mechanizmowi zgarniającemu i wysypującemu ziemię obsługa narzędzia jest prosta i wygodna. Wskaźnik głębokości, to praktyczna pomoc.