Do przygotowania rozsady wykorzystuje się najczęściej doniczki z tworzyw sztucznych. Ze względów ekologicznych warto je jednak zastąpić doniczkami z materiałów ulegających biodegradacji, które rozkładają się w glebie lub mogą być przerobione na kompost.

Tak przygotowaną rozsadę sadzi się na grządki bez wyjmowania jej z doniczek, dzięki czemu zajmuje to mniej czasu. Dodatkowym atutem takich pojemników są oddychające ścianki, dzięki którym rośliny mają bardzo dobre warunki wzrostu. Propozycji ekodoniczek jest wiele. Najczęściej spotyka się pojemniki z masy papierowej lub celulozowo-torfowej.

 Mogą to być doniczki pojedyncze lub wielodoniczki o różnej liczbie i wielkości oczek. Przeznaczone są specjalnie do produkcji rozsady, ponieważ są nietrwałe i szybko rozkładają się w glebie. Trwalsze są doniczki z włókna kokosowego, w których można uprawiać rośliny przez dwa lata.

Bardzo ciekawym rozwiązaniem są pojemniki z plew ryżowych. Oprócz walorów ekologicznych ich zaletą jest atrakcyjny wygląd. Mogą mieć różne kształty, barwy (zawsze są to jednak naturalne kolory ziemi), a nawet desenie. Odznaczają się największą trwałością wśród doniczek biodegradowalnych.

Dzięki gładkim, nieprzemakalnym ściankom mogą być wykorzystywane nawet przez pięć lat. W glebie rozkładają się szybciej. Przed posadzeniem roślin do ogrodu należy je nieco rozerwać lub skruszyć.