Ogród ozdobny: rozmnażanie bukszpanu przez sadzonki

Bukszpan to jedna z najbardziej uniwersalnych roślin wiecznie zielonych, ceniona za wysoką odporność na cięcie. Teraz jest okazja, aby materiał po cięciu przeznaczyć na sadzonki.

1. Pobieranie sadzonek: Wierzchołki pędowe ścinamy na długość 8-15 cm. Najlepiej na sadzonki nadają się pędy z piętką, czyli pędy boczne obrywane wraz z kawałkiem kory.

2. Usuwanie liści: Dolne liście usuwamy do połowy pędu.

3. Sadzenie: Piętkę sadzonki zanurzamy w proszku do ukorzeniania, następnie roślinki sadzimy do wielodoniczek. Na koniec sadzonki podlewamy słabym strumieniem wody.

4. Ekspozycja: Jeśli jest chłodno, a stanowisko nie jest osłonięte od wiatru, kuwetę z roślinami powinniśmy zamknąć przeźroczystym, plastikowym kloszem. Tego typu ochrona nie jest konieczna w miejscach cienistych i wilgotnych. W pielęgnacji nie można oczywiście zapominać o podlewaniu. Sadzonki mogą być uprawiane w pojemnikach aż do następnego roku. Później możemy je wysadzać do gruntu.

Balkony i tarasy: zasilanie balkonowych

Zapas nawozu w ziemi starcza nowo posadzonym roślinom mniej więcej do końca maja. Później rośliny musimy zasilić dodatkową dawką odżywki. Gatunki silnie rosnące nawozimy raz lub dwa razy w tygodniu nawozem szybko działającym, mieszając go z wodą do podlewania. Pozostałe gatunki nawozimy co 2 tygodnie. Alternatywnie w ziemi możemy umieścić kostki nawozowe.

Czerwcowy warzywnik

Wysiewamy endywię

Endywię wysiewa się do gruntu dopiero w połowie czerwca, aby uniknąć strzelania w źdźbło, które wywoływane jest przez niskie temperatury. Nowe odmiany odporne na strzelanie w źdźbło, jak np. ‘Kalinka’, można uprawiać już od wiosny. Podłoże powinno być wilgotne, luźne, stanowisko zaś nasłonecznione. Plony zbieramy od września.  

Sałata rzymska 

Miniaturowe sałaty rzymskie, jak ‘Xanadu’, Attico’, ‘Ronda’, ‘Pinocchio’ i ‘Baby Star’, mogą być wysiewane partiami aż do końca lipca. Zbiory trwają nieustająco do października. Powierzchni uprawnej nie zasila się przed siewem nasion, odstęp między rządkami powinien wynosić 25-30 cm. Wymienione odmiany nie strzelają w źdźbło i są odporne na mączniaka.  

Konieczny płodozmian

Po pierwszych zbiorach nie powinno się uprawiać na tym samym stanowisku roślin z tej samej rodziny, gdyż może to wyjałowić glebę lub powodować rozprzestrzenianie się chorób. Tak np. po rzodkwi nie należy uprawiać kapusty, rzodkiewki i buraków, a po marchwi – pietruszki i pasternaków.  

Spulchniajmy podłoże

Regularnie spulchnianie wierzchniej warstwy gruntu ogranicza rozwój chwastów, zaś ziemia dłużej utrzymuje wilgoć. Spulchnianie jest ważne zwłaszcza na ciężkich glebach gliniastych, które po deszczu zaskorupiają się.

Sad: piękny krzew świdośliwy

Świdośliwy Amelanchier laevisA. lamarckii są krzewami ozdobnymi i owocowymi. Białe kwiaty rozwijają się w kwietniu, przed liśćmi. Potem pojawiają się owoce średnicy 10-15 mm w kolorze czerwonym do fioletowego z niebieskawymi prążkami. Owoce dojrzewają od końca czerwca do końca lipca. W pełni dojrzałe są słodkie i w smaku podobne do czarnych jagód. Można je spożywać na surowo i po przetworzeniu. Osiągające wysokość do 6 m krzewy łatwo dostosowują się do otoczenia, lubią miejsca nasłonecznione lub półcieniste. Jesienią zdobią ogród lśniące, miedzianoczerwone liście.