Zawodowo zajmuję się architekturą krajobrazu i wykonuję różne projekty ogrodów. Ostatnio zauważyłam duże zainteresowanie Orientem. Zrobiłam więc plan ogrodu w takim stylu i chętnie zaprezentuję go na łamach „Przepisu na Ogród”.

Mój projekt przygotowałam dla działki w kształcie trapezu, bo taką najtrudniej jest zagospodarować. Cechuje go prostota i jednocześnie elegancja. Zaplanowałam ogród tak, by był praktyczny i nie wymagał zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Gwarantuje też relaks i odpoczynek.

Strukturę ogrodu stanowią niewysokie drzewa i krzewy, spięte niskimi bylinami i trawami. Rośliny dobierałam ze względu na podobieństwo kolorów i kształtów. Starałam się jednak, by ich barwy nie były zbyt krzykliwe i harmonijnie wpasowywały się w całość. Do ogrodu w stylu orientalnym nadaje się wiele gatunków roślin. Ja wybrałam sosnę zwyczajną, różanecznik, kosaćca gładkiego, dereń biały, wiciokrzew trójklapowy, jaśmin, hortensję piłkowaną, wiśnię, powojniki, kalinę, klon palmowy, ostrokrzew kolczasty i jałowiec chiński. W projekcie wykorzystałam też małą architekturę – oczko wodne, altanę, huśtawkę i latarnie. To właśnie one nadały całości orientalny charakter.

Na koniec kilka praktycznych wskazówek dla tych, którzy będą planować na swoich działkach małe stawy oraz skalniaki. Oczko wodne należy umieszczać w takim miejscu, aby było widoczne z najważniejszych punktów w ogrodzie. W moim projekcie widać je z patio oraz z altanki i łączy ono oba te elementy. Jeśli chcemy hodować rybki, pamiętajmy, że utrzymanie oczka wodnego będzie wtedy bardziej czasochłonne.

Umiejscowienie skał lub ich grup w ogrodzie jest równie ważne, jak rozmieszczenie roślin. Pojedynczy głaz warto obsypać żwirem lub mniejszymi kamieniami, co sprawi, że będzie wyglądał, jakby wyrastał z danego miejsca. Pamiętajmy, że lepszy efekt wizualny uzyskamy, używając kamieni pochodzących z tej samej skały. Dla kontrastu można jednak dołożyć kilka z innego rodzaju. Ważne tylko, by nie było ich zbyt wiele.

Koncepcja przydomowego ogrodu: „Uważam, że nawet na niewielkiej przestrzeni można stworzyć piękny ogród. Wystarczy tylko dobrze go zaplanować i efektywnie wykorzystać każdy centymetr. Orientalny ogród powinien charakteryzować się prostotą. W planie warto uwzględnić nie tylko roślinność, ale także naturalne materiały – skały, drzewa, wodę”. - Aneta Chmiel

Aneta Chmiel