Jak uratować morele?

Moja ośmioletnia morela ma zwiędnięte niektóre gałęzie. Na konarach widać spękania i wycieki gumy. Pędy brunatnieją. Jak mogę uratować drzewka?

Wokół pęknięć kory powinna też Pani zauważyć brunatnoczerwone owocniki z zarodnikami. Takie objawy powoduje leukostomoza drzew pestkowych. Grzyb, który jest sprawcą choroby, poraża także brzoskwinie, czereśnie i śliwy. Najczęściej atakowane są drzewa uszkodzone przez mróz lub osłabione długotrwałą suszą. Zarodniki grzyba wnikają przez rany po cięciu.

Dlatego zawsze należy je dobrze zabezpieczać pastą Funaben. Niestety, w przypadku moreli choroba ma zwykle gwałtowny przebieg i prowadzi do zamierania drzewa. Jesienią po opadnięciu około 50% liści, powinno się opryskiwać drzewa środkiem Topsin. Należy też wycinać konary z objawami porażenia i je palić.

 

Co zrobić, aby zabezpieczyć jabłka i gruszki przed gniciem?

Mam niewielki, stary sad liczący 8 drzew. Co mogę zrobić, by jabłka i gruszki nie gniły podczas przechowywania ich w piwnicy? Na owocach pojawiają się drobne brązowe plamy gnilne, które szybko się powiększają, a miąższ w ich obrębie zapada się. Wydzielają też nieprzyjemny zapach. Takie jabłka i gruszki, nawet po odkrojeniu zepsutej części są gorzkie i nie nadają się do jedzenia.

Pana drzewka zaatakowała gorzka zgnilizna. Ta choroba grzybowa ujawnia się dopiero podczas przechowywania owoców. Do zakażenia dochodzi w okresie wegetacji, podczas opadów deszczu. Starsze drzewa oraz późne odmiany jabłek są bardziej podatne na gorzką zgniliznę. Skoro choroba wystąpiła w poprzednim sezonie, to w bieżącym roku najprawdopodobniej również zaatakuje.

Dlatego na 2 tygodnie przed zbiorem jabłek czy gruszek proszę zastosować oprysk preparatem Topsin. Zalecana dawka to 15 ml/7 l wody, co powinno wystarczyć na opryskanie 100 m² powierzchni. Do ochrony jabłoni przed tą chorobą polecane są jeszcze środki Switch i Zato. Do gruszy pozostaje nam tylko Topsin, ale jest on bardzo skuteczny.

 

 

W jaki sposób przechowywać cebulę, żeby się nie psuła?

Co jest przyczyną mięknięcia i gnicia cebuli? Część łusek wewnętrznych jest wodnista, część zaschnięta. Miękka śluzowata zgnilizna postępuje od szyjki, wewnętrzne łuski mają żółte zabarwienie. Dużą część cebuli wykopanej jesienią musiałam wyrzucić, gdyż zepsuła się podczas przechowywania. Jest na to jakaś rada??

Opisany przez Panią problem to bakterioza cebuli. Bakterie wnikają przez wszelkiego typu zranienia i uszkodzenia mechaniczne. Choroba rozwija się zwłaszcza po gradobiciach i intensywnych opadach deszczu. Dlatego warto po nich opryskać rośliny 2–3- krotnie co 7–10 dni preparatem Huwa San TR 50 w stężeniu 0,1–0,15 %. Środek ten to nadtlenek wodoru stabilizowany srebrem. Jest bezpieczny dla ludzi, roślin i środowiska. Zdezynfekuje rośliny i podłoże, ograniczy choroby bakteryjne i grzybowe.

Oprysk roślin przed zbiorem, lecz jeszcze przed załamaniem szczypioru, zapobiegnie chorobom przechowalniczym i przedłuży okres przechowywania cebuli. W lata wilgotne warto stosować go naprzemiennie z Amistarem 250 SC, który chroni przed szarą pleśnią, mączniakiem rzekomym i antraknozą. Cebula przed zbiorem i obcinaniem szczypioru powinna być dobrze dosuszona. Szczypioru nie obcinamy zbyt krótko u nasady. Do długotrwałego przechowywania nie należy przeznaczać cebuli z grubą szyjką.