„Ekoogród”, „metody proekologiczne”, „metody biologiczne”, „ogród ekologiczny”... W ostatnich latach podobnych pojęć mówiących o metodach stosowanych w uprawie roślin w ogrodach pojawiło się tak dużo, że niektórzy mylą zasady i metody publikowane na forach internetowych i w czasopismach dla działkowców. Do nich możemy też dorzucić „metodę biodynamiczną”, którą wyróżnia stosowanie tzw. preparatów biodynamicznych.

Bardzo często działkowcy uważają, że wykorzystywanie w ich ogródkach np. gnojówki z pokrzywy czy skrzypu to metoda biodynamiczna. To błąd. Prawdziwe preparaty biodynamiczne przygotowywane są w specjalnie preparowanych organach zwierzęcych, na przykład krowich rogach czy pęcherzach, które następnie zakopuje się do gleby w odpowiednich fazach Księżyca.

Preparaty biodynamiczne przygotowuje się z kilku gatunków roślin, krowieńca i krzemionki. Są one sporządzane jedynie w kilku gospodarstwach biodynamicznych. Preparaty biodynamiczne określane są specjalną nomenklaturą, obowiązującą praktycznie na całym świecie. Stworzono numeracje preparatów od 500 do 508. Początkowo był to kryptonim, a obecnie jest to system stosowany zwyczajowo na całym świecie.

Preparaty dzielą się na kompostowe i z przeznaczeniem do opryskiwania roślin. Preparaty do opryskiwania gleby i roślin to preparat z krowieńca (500) i preparat krzemionkowy (501). Natomiast preparaty kompostowe to: kwiaty krwawnika (502), kwiaty rumianku (503), łodyga pokrzywy (504), kora dębowa (505), kwiaty mniszka lekarskiego (506), sok i kwiaty z kozłka lekarskiego (507).  Preparat z krowieńca (500) działa poprzez życie glebowe i sferę korzeniową roślin. Opryskiwanie tym środkiem przeprowadza się w godzinach popołudniowych.

Preparat krzemionkowy (501) pobudza asymilację, procesy wzrostu i dojrzewania, dzięki czemu sprzyja powstawaniu substancji roślinnych. Zwiększa naturalną odporność na choroby i szkodniki. Zabieg wykonywany musi być o świcie. Pozostałe preparaty (502, 503, 504, 505, 506, 507) z sześciu roślin leczniczych służą jako dodatek do kompostu, obornika, gnojówki i gnojowicy. Ich zadaniem jest zwiększenie aktywności mikroorganizmów rozkładających substancję organiczną. Dzięki nim rośliny mogą intensywniej odbierać, poprzez preparowany kompost, siły kosmiczne.

Przygotowanie preparatów do bezpośredniego stosowania wymaga trochę czasu i oczywiście wiedzy. Środek rozpuszcza się w wodzie, a następnie roztwór miesza się miotłą brzozową z drzewcem z czarnego bzu.

Metoda biodynamiczna wymaga od ogrodnika wiedzy na temat roślin, zwierząt i całego otaczającego go świata, aby umiejętnie wykorzystać wszystkie te czynniki na swoją korzyść. Stosowanie się do zaleceń kalendarza biodynamicznego może być wstępem do metody biodynamicznej w uprawie roślin. Jako ciekawostkę można dodać, że twórca rolnictwa biodynamicznego, Rudolf Steiner, pierwsze wykłady dotyczące „Duchowych podstaw odnowy rolnictwa” wygłosił w 1924 roku w Kobierzycach pod Wrocławiem.