Od kilku lat mam własny ogród. Stosuję w nim wyłącznie ekologiczne metody uprawy. W walce ze szkodnikami i chorobami, a także przy użyźnianiu gleby wspomagają mnie preparaty biodynamiczne. To substancje, które trudno zrobić samemu. Zwykle kupuję je w rolniczym gospodarstwie biodynamicznym. Ich wartość jest nieoceniona. W tym liście chciałem czytelnikom przybliżyć te substancje, które według mnie najbardziej przydają się na działce.

Preparat 500 z krowieńca – ma konsystencję masy torfopodobnej. Służy do oprysku gleby. Pobudza organizmy glebowe i korzenie roślin, świetnie je odżywiając. Powinno się go używać w czasie przestawiania działki na biodynamiczną, co trwa 2–3 lata.

Preparat w postaci zawiesiny stosuję do oprysku gleby. Na 100 m² potrzeba 2–5 g substancji. Trzeba ją dokładnie rozprowadzić w 1–2 l wody – deszczowej lub źródlanej – o temperaturze zbliżonej do tej, jaką ma ciało ludzkie.

  

Preparaty należy mieszać w naczyniu drewnianym, kamionkowym, emaliowanym lub plastikowym przez około godzinę. Nie wolno używać naczyń metalowych lub żeliwnych. Mieszać trzeba energicznie kijem. Kiedy powstanie głęboki lej, należy nagle zmienić kierunek mieszania na przeciwny i kręcić znowu do powstania leja. Po przygotowaniu preparat od razu zużywam. Zraszam nim ziemię przed siewem lub sadzeniem roślin i ewentualnie przed nawożeniem kompostem. Opryski wykonuję późnym popołudniem lub wieczorem.

Preparat 501 z krzemionki – to biały proszek, z którego sporządzam zawiesinę do oprysku nadziemnych części roślin. Poprawia kondycję roślin oraz wzmacnia działanie światła i ciepła na roślinę. Preparaty 500 i 501 wspomagają się nawzajem.

Zawiesinę do oprysku sporządzam z 1 g substancji i rozprowadzam ją w 10 l wody. Zabieg wykonuję przed południem w pełnym słońcu, gdy rosa już wyschnie. Rośliny muszą być dobrze ukorzenione. Poniżej wypisałem, co i kiedy opryskuję:

- Kapustę i sałatę – gdy zaczynają wiązać główki.

- Groch – kiedy ma pąki kwiatowe.

- Drzewa owocowe – w stadium pąka kwiatowego, drugi raz – gdy są małe owoce, trzeci – gdy owoce dojrzewają.

- Pomidory – przed kwitnieniem, a później – gdy są wielkości orzecha laskowego.

- Warzywa korzeniowe – gdy zaczyna się formować organ spichrzowy.

- Krzewy owocowe – do czasu kwitnienia. 

Preparaty 502–507 służą jako dodatki do pryzmy kompostowej. Postaram się napisać o nich więcej w osobnym liście. Preparat 508 z kłosów skrzypu – jest przeznaczony do ochrony roślin przed chorobami grzybowymi.

W ciepłe i wilgotne dni wykonuję nim oprysk po obu stronach liści. Zwykle zaczynam stosować preparat wiosną, a zabieg najczęściej powtarzam co 10–14 dni. Ciecz sporządzam z 20 g preparatu wsypanego do 1–2 l odstanej deszczowej wody. Gotuję przez 20–30 minut. Następnie pozostawiam wywar na 24 godziny, a potem cedzę i dolewam do 5–10 l wody. Taka ilość wystarcza do opryskania około 100 m² roślin na działce.

Istnieje dziewięć preparatów biodynamicznych. Mają one ustalone, międzynarodowe oznaczenia od 500 do 508:

- z krowieńca  – na glebę,

- z krzemionki – na rośliny,

- z rumianku, pokrzywy, mniszka, krwawnika, kory dębu i kozłka lekarskiego – do dynamizowania pryzmy kompostowej.

Ilość preparatu oblicza się w gramach i stosuje w dużym rozcieńczeniu wodą.

Substancje te mają działanie homeopatyczne, dlatego wykorzystywane są w bardzo małych dawkach (tzn. kilka gramów na hektar), bezpośrednio na glebę, łany roślin lub  w formie wkładek do stosów kompostowych.