Aby rośliny mogły przetrwać, muszą w trakcie swego nieraz krótkiego życia zwalczyć groźne zarazki. Dlatego w drodze wielowiekowej ewolucji nauczyły się wytwarzać w swoich pędach, korzeniach, liściach i kwiatach specjalne substancje, którymi wielkodusznie dzielą się także z nami.  

Naturalne preparaty z roślin są niezastąpione zwłaszcza przy lżejszych dolegliwościach i drobnych urazach. Warto o tym pamiętać, zanim kolejny raz poprosimy lekarza o antybiotyk. Ten cudowny środek z całą pewnością nie zwalczy spowodowanej przez wirusy grypy, za to szybko i skutecznie poradzi sobie z bakteriami lub zahamuje ich wzrost.

W apteczce Matki Natury znajdziemy wiele produktów na napary, olejki i kompresy, które stłumią w zarodku wirusy i bakterie, a do tego nie wywołają skutków ubocznych (oczywiście, jeśli będą przyjmowane z umiarem i pod kontrolą lekarza). Wiele z tych naturalnych lekarstw znajduje się pod ręką: w kuchni lub ogrodzie.

 

 

Do najbardziej znanych naturalnych antybiotyków należy, bez wątpienia, czosnek. Wspaniale radzi sobie z przeziębieniem, a jego regularne spożywanie znacząco poprawia krążenie i ciśnienie krwi. By zwalczyć czosnkowy oddech, wystarczy rozgryźć goździk. Silne związki siarki, podobnie jak czosnek, zawiera też cebula. Niesie szybką ulgę przy zapaleniu zatok i oskrzeli, kaszlu, gorączce i przeziębieniu. Stosowana zewnętrznie w postaci okładów przyspiesza leczenie ran, czyraków, trądziku czy oparzeń.

Cynamon, który nie tylko podkreśla wyrafinowany smak dalekowschodnich dań i jest niezastąpioną przyprawą do szarlotki, ma właściwości przeciwzapalne, antybakteryjne i antygrzybicze. Powinny po niego sięgać zwłaszcza osoby uskarżające się na wypryski i trądzik. Z rośliny tej możemy też sporządzać kompresy, które złagodzą bóle mięśni (tzw. zakwasy).

 

Dobroczynna moc chrzanu i miodu

Korzeń chrzanu jest nie tylko ceniony w kuchni, ale ma także dobroczynny wpływ na zdrowie. Zawarte w jego korzeniu glikozydy siarkocyjanowe mają silne działanie bakteriobójcze i grzybobójcze. W mig poradzą sobie z infekcjami, szybko zwalczą objawy przeziębienia. Pamiętajmy o tym, by dodawać starty korzeń chrzanu do tłustych i ciężkich potraw, bo ułatwia ich trawienie.

Lecznicze właściwości miodu znane są od wieków. W tej naturalnej słodyczy kryje się mnóstwo mikroelementów: potas, chlor, fosfor, magnez, wapń, żelazo, molibden, mangan i kobalt oraz witamin: A, B1, B2, B6, B12, C, a także kwas foliowy, pantotenowy i biotyna. Zawarta w miodzie acetylocholina i potas zbawiennie działają na serce.

 

Rośliny na doraźne problemy

- Nasturcja likwiduje zsinienia i tzw. jęczmień na powiekach. Przyspiesza też gojenie się skóry.

- Sadziec obniża gorączkę i łagodzi objawy grypy, ponadto leczy zakażenia wirusowe i bakteryjne. Może być też stosowany zewnętrznie w postaci okładów, np. na siniaki i stłuczenia.

- Krwawnik pospolity wykazuje działania: przeciwzapalne, przeciwkrwotoczne i przeciwskurczowe. Niezastąpiony w zaburzeniach żołądkowo-jelitowych.

- Olejek z bazylii szybko poradzi sobie z bólami pochodzenia neurologicznego, jak migreny.

- Herbata z szałwii przyniesie ulgę w chorobach zębów i przy krwawiących dziąsłach. 3. Tymianek nie tylko wzbogaca smak potraw mięsnych, ale i wykazuje właściwości odkażające. Ponadto pobudza wydzielanie śluzu w drogach oddechowych.