Pokrzywa mylnie kojarzona jest wyłączne jako ekspansywny chwast potrafiący oparzyć nieostrożnych ogrodników. Okryta złą sławą roślina zawiera bowiem wiele cennych substancji odżywczych, takich jak witaminy, aminokwasy, sole mineralne i mikroelementy, wspierających po przetworzeniu zarówno ludzi, jak i inne rośliny.

Preparaty na bazie pokrzywy potrafią zdziałać cuda przede wszystkim w ogrodzie. Zawarte w nim składniki pozytywnie wpłyną na rozwój roślin ozdobnych, zapewniając pożywienie niezbędne do wypuszczania obfitych kwiatów i zdrowych pędów oraz liści.

Wyciąg z pokrzywy to sprawdzony biostymulator do zastosowań również w sadzie, warzywniku, jak i jagodniku. Wspierając procesy fizjologiczne rośliny nawóz z pokrzywy pobudza do wzrostu oraz produkcji większej ilości plonów, poprawiając również ich jakość.

Preparaty na bazie pokrzywy stosować możemy na kilka sposobów – przede wszystkim doglebowo oraz jako oprysk, jako ekstrakt rozcieńczony w wodzie. Jako ekologiczny oprysk, ekstrakt z pokrzywy skutecznie zwalcza mszyce, przędziorki oraz choroby grzybowe. Inaczej niż w przypadku środków chemicznych, oprysk ten nie szkodzi roślinom i nie wpływa negatywnie na jej plony, zalecany jest więc również do stosowania zapobiegawczego.

 

Przygotowywanie gnojówki z pokrzywy

Alternatywnym sposobem na wykorzystanie pożytecznych właściwości pokrzywy jest również przygotowanie na jej bazie gnojówki. Uzyskany w ten sposób nawóz wzmocni witalność roślin oraz odporność na choroby i czynniki stresowe np. przemrożenie czy wysuszenie. Wzbogaci przy tym glebę o najbardziej potrzebne roślinom składniki odżywcze - azot, potas, fosfor, magnez, wapń oraz żelazo, przyspieszając przy tym tworzenie próchnicy.

Przygotowanie gnojówki z pokrzywy jest jednak czasochłonne i dość problematyczne. Proces trwa kilka tygodni, a przez cały te czas wokół pojemnika w którym rozkładają się pokrzywy roznosi się bardzo nieprzyjemny zapach. Przygotowanie gnojówki jest więc możliwe tylko na działkach lub w sporych ogrodach.

Na szczęście w dobrych sklepach ogrodniczych znajdziemy gotowe preparaty sporządzone na bazie pokrzywy, typu Pokrzywa Bio Kompleksowa Ochrona przed Szkodnikami i Chorobami czy Pokrzywa Bio Stymulator Wzrostu. Są one równie skuteczne i w pełni ekologicznie ochronią nasze rośliny oraz zdopingują je do bujnego wzrostu i rozwoju.

 

 Substral Pokrzywa Bio - Kompleksowa Ochrona przed Szkodnikami i Chorobami, Pokrzywa Bio Stymulator Wzrostu / (zdj.: Substral)

 

Gotowa gnojówka z pokrzywy

Mając na uwadze wszystkie problemy z produkcją gnojówki z pokrzywy warto rozejrzeć się w sklepach ogrodniczych za gotowymi produktami. W takim przypadku rozwiązaniem są gotowe preparaty sporządzone na bazie pokrzywy, typu SUBSTRAL Pokrzywa BIO Kompleksowa Ochrona czy SUBSTRAL Pokrzywa BIO Stymulator Wzrostu. Są to mocno skoncentrowane naturalne ekstrakty z pokrzyw.

Działają tak samo skuteczne i w pełni ekologicznie ochronią nasze rośliny oraz zdopingują je do bujnego wzrostu i rozwoju. Ich atutem jest skoncentrowana forma, wobec czego niewielka butelka starcza na długi okres oraz przede wszystkim brak przykrego zapachu. Znajdziesz je w dobrych sklepach ogrodniczych.

Zobacz gotowe preparaty i nawozy z pokrzywy: 

Polecamy również