Pierwszym etapem tego zabiegu jest pozbycie się roślin rosnących na wyznaczonym miejscu pod rabatę. Jeżeli znajdują się tam chwasty trwałe, jak perz właściwy, podagrycznik pospolity, mniszek pospolity, pokrzywa, najlepiej zwalczyć je chemicznie, stosując herbicydy totalne zawierające glifosat, substancję zwalczającą chwasty.

Po dokładnym opryskaniu chwastów czekamy około 3-4 tygodni i dokładnie przekopujemy glebę na głębokość sztychu szpadla, czyli 25-30 cm. Po upływie ok. 3 tygodni możemy nawieźć glebę dobrym kompostem lub rozłożonym obornikiem w dawce ok. 300 kg na 100 m², przekopując ją na głębokość ok. 15 cm.

 

 

Potem glebę wyrównujemy i przystępujemy do jesiennego lub wiosennego sadzenia roślin na rabacie. Możemy pozbyć się chwastów przez precyzyjne przekopanie i wyrwanie wszystkich korzeni i kłączy, ale jest to pracochłonne.

Innym sposobem jest rozłożenie jesienią na miejscu przyszłej rabaty maty z czarnej włókniny lub agrotkaniny. Powinna być przytwierdzona za pomocą metalowych szpil. Matę pozostawiamy na rok, zdejmujemy ją, a glebę przekopujemy i nawozimy kompostem lub obornikiem.