Sprawdzamy zasobność gleby

Gdy zauważymy, że nasze rośliny słabo rosną lub dają niskie plony, może to świadczyć
o braku pewnych pierwiastków w glebie. Najlepszą metodą sprawdzenia, czy gleba w ogrodzie jest zasobna w składniki pokarmowe, jest wykonanie analizy chemicznej.

Możemy ją przeprowadzić w stacjach chemiczno-rolniczych w większych miastach. Analiza jednej próbki, w której oznaczone zostaną takie makroelementy, jak potas, fosfor, magnez oraz pH, kosztuje około 10 złotych.

Dzięki uzyskanym wynikom dowiemy się, czy gleba w ogrodzie wymaga nawożenia lub wapnowania. Optymalnym terminem wykonania analiz jest okres od połowy lipca do połowy sierpnia. Zanim więc kupimy nawozy, sprawdźmy zawartość najważniejszych pierwiastków w podłożu. Może się okazać, że nasza gleba wcale nie wymaga nawożenia.

 

Ściółki chronią glebę

Przed nadejściem letnich upałów ściółkujemy glebę wokół drzew i krzewów. Jest wiele materiałów, które możemy do tego celu wykorzystać. Z materiałów organicznych najlepsza jest rozdrobniona kora z drzew iglastych lub liściastych. Do ściółkowania nadają się również trociny. Aby ściółki spełniały swoje zadanie, musimy rozłożyć odpowiednio grubą, około 10-15 centymetrową ich warstwę.

Ze ściółek nieorganicznych najbardziej polecane są grubsza włóknina lub agrotkanina. Ta ostatnia jest droższa, lecz o wiele trwalsza i wytrzymuje bez problemu nawet do dziesięciu lat. Ściółki mają tę przewagę nad czarną folią, że przepuszczają wodę i powietrze. To zaleta, bo woda opadowa nie spływa na boki, lecz przesiąka przez ściółkę. Zadaniem wszystkich ściółek jest utrzymanie większej wilgotności podłoża i ograniczenie wzrostu chwastów.

Usuwamy rozłogi truskawek

Jeśli nie zamierzamy pobierać nowych sadzonek truskawek, systematycznie usuwamy rozłogi wyrastające na międzyrzędzia. Osłabiają one niepotrzebnie roślinę mateczną i utrudniają utrzymanie właściwych rzędów.

Niechemiczna ochrona truskawki

 

Czas okulizacji

Od połowy lipca rozpoczyna się okres okulizacji drzewek owocowych. Jeśli mamy na czym założyć oczko (podkładka lub młode drzewko), możemy pokusić się
o samodzielne wykonanie uszlachetniania.
Najbardziej znane metody to okulizacja na przystawkę lub w literę T.

Nie jest to trudny zabieg, jednak wymaga nieco wprawy i odpowiednich narzędzi. Konieczne będzie posiadanie okulizaka – specjalnego, bardzo ostrego noża i pasków folii, którą owiniemy i umocujemy oczko do podkładki.