P: Mam ogródek, gdzie planuję w tym roku posadzić kilkanaście niskopiennych drzewek owocowych: grusze, czereśnie, wiśnie, śliwy, morele, jabłonie. Interesują mnie jedynie odmiany odporne na choroby i mróz. Czytanie poradnika o sadownictwie narobiło mi jedynie mętliku w głowie. O jakie odmiany pytać w szkółkach?

O: Spośród odmian jabłoni odpornych na parcha polecane są: 'Rubinola', 'Topaz', 'Rosana', 'Rajka', 'Vesna', 'Lotos' i 'Szampion'. Szczególnie ta ostatnia odmiana jest wyjątkowo odporna na parcha i mączniaka. Dodatkowo charakteryzuje się wysoką plennością i bardzo smacznymi owocami.

 

 

Inne odmiany uodpornione na parcha i nadające się do uprawy na działce to: 'Novamac', 'Priam' i 'Freedom'. Ich owoce nie są jednak tak smaczne, jak byśmy chcieli. Odmiany te szczepione na podkładkach M26 lub P14 dadzą drzewka karłowe wymagające podpór. Podkładki te dają płytki system korzeniowy. Grusze szczepione na pigwie dają drzewka karłowe. Należą do nich odmiany szczególnie odporne na parcha, takie jak 'Konferencja' i 'Komisówka'.

Węgierki Wangenheima, czyli śliwy szczepione na podkładce rosną wyraźnie słabiej niż na Ałyczy. Do zalecanych odmian mało wrażliwych na szarkę należą: 'Ruth Gerstetter', 'Brzoskwiniowa', 'Węgierka Wczesna', 'Opal', 'Stanley', 'Sanctus Hubertus'. Odmiany wiśni mało wrażliwe na raka bakteryjnego to: 'North Star', 'Groniasta', 'Pandy 103'. Podkładki wiśni to czereśnia ptasia i antypka.

Od niedawna istnieją podkładki dające karłowe drzewka czereśni. Są to 'P-HL A' i 'Gisela 5'. Zalecane odmiany: 'Rivan', 'Wczesna Riversa', 'Buttnera Czerwona', 'Bladoróżowa', 'Donissena żółta', 'Burlat', 'Meron Premier', 'Vega', 'Sam'. Brak szczepionych podkładek karłowych na moreli. Czasem można spotkać drzewka zaszczepione na Węgierce Wangenheima, na których rosną słabiej. Są to odmiany: 'Early Orange', 'Wczesna z Morden', 'Harcot' i 'Somo'. Morele mogą być uprawiane amatorsko na terenie całej Polski, z wyjątkiem rejonów górskich.