P: Na naci pietruszki i marchwi, które zawsze uprawiam w moim warzywnym ogródku, zauważyłam szarawy nalot. Ma on postać różnej wielkości plamek, jakby z przybrudzonej mąki. Czy to jakaś choroba? Jak ją zwalczać?

O: Objawy, o których mowa, wskazują na chorobę grzybową występującą m.in. na roślinach z rodziny baldaszkowatych, do których zaliczamy marchew i pietruszkę. Prawdopodobnie warzywa zostały porażone przez mączniaka prawdziwego baldaszkowatych.

Wystąpienie objawów choroby u progu jesieni, czyli na koniec okresu wegetacji, raczej nie ma wpływu na wzrost korzeni, ich wartość i wielkość plonu. Sugeruję, nie wykonywać żadnych oprysków. Warto jednak zawczasu zadbać o właściwą pielęgnację upraw.

Ten rodzaj mączniaka poraża wiele roślin, w tym także chwasty. Grzyb może zimować na resztkach roślin oraz nasionach. Wiosną choroba rozwija się m.in. na chwastach, z których zarodniki przenoszone są z wiatrem na uprawiane gatunki, np. marchew czy pietruszkę.

Do zakażenia dochodzi zwykle w czasie porannej czy nocnej mgły, czyli wtedy, gdy jest wysoka wilgotność powietrza, ale na atak choroby narażone są szczególnie te rośliny, którym doskwiera susza. Dlatego warto zadbać o dostarczanie im wody.

Oczywiście należy regularnie usuwać chwasty. Nie należy też uprawiać roślin zbytnio zagęszczonych. Jeśli pierwsze objawy choroby pojawią się wiosną czy latem, można zastosować opryski. Pomocne w walce lub zapobieganiu chorobie będą dostępne na rynku odpowiednie biopreparaty. Profilaktycznie można również wykonać opryski przygotowanymi własnoręcznie naturalnymi preparatami z pokrzywy czy skrzypu polnego.