Pielęgnujemy i zbieramy pomidory

Wysokie pomidory wymagają intensywnej opieki. Trzeba usuwać zbędne pędy boczne. Pod koniec miesiąca ograniczamy ich wzrost, uszczykując stożek wzrostu nad ostatnim kwitnącym pąkiem i pozostawiając nad nim 2 liście. Pod koniec miesiąca rozpoczyna się również zbiór pomidorów i papryki, które były sadzone
w gruncie bez osłon.

Do bezpośredniego spożycia zbieramy owoce całkiem wybarwione. Do krótkiego przechowywania zbieramy tzw. owoce zapalone. Ich wczesny zbiór przyspiesza dojrzewanie pozostałych owoców na roślinie.

Zbiory roślin strączkowych

W lipcu kończy się zbiór późnych odmian zielonego groszku. Przez cały miesiąc zbieramy bób, a w drugiej połowie miesiąca rozpoczynamy zbiór najwcześniejszej fasoli szparagowej. Zbiór przeprowadzamy wielokrotnie, w miarę dojrzewania strąków.

Zbiór ogróków

W lipcu rozpoczynamy zbiór ogórków. Zbieramy je wielokrotnie, w miarę jak dorastają do odpowiedniej wielkości. Podczas zbiorów trzeba pamiętać, aby nie przekładać pędów, bo wówczas można bardzo łatwo uszkodzić korzenie przybyszowe wyrastające z kątów liści. Podczas zbiorów usuwamy wszystkie przerośnięte, uszkodzone i chore owoce.

Jeszcze siejemy

Jeszcze możemy wysiewać wiele gatunków warzyw na późniejsze jesienne zbiory lub do przechowywania.  Na początku miesiąca siejemy fasolkę szparagową, wczesne odmiany marchwi, niektóre odmiany buraka ćwikłowego, jak ‘Okrągły Ciemnoczerwony’ i ‘Czerwona Kula’.

Na rozsadniku siejemy sałaty: masłową i kruchą oraz kalafiory. W połowie miesiąca wysiewamy kapustę pekińską, buraki ćwikłowe do konserwowania korzeni, a pod koniec miesiąca siejemy rzodkiewkę i szpinak.