Niektóre gatunki roślin warzywnych dostarczających nam owoce wymagają szczególnej pielęgnacji. Pomidory i niektóre odmiany papryk należy palikować
i wiązać, by uchronić wiotkie pędy przed złamaniem. Ogórki mogą również być uprawiane przy specjalnie sporządzonych konstrukcjach, podobnie jak dynie
i ich różne odmiany botaniczne.

Bakłażany w uprawie polowej nie wymagają palikowania, jeśli jednak uprawiamy je w tunelu foliowym lub szklarni, warto prowadzić je przy sznurkach (np. jak pomidory). Bardzo ważnym zabiegiem jest właściwe podlewanie tych roślin.
W uprawie pod osłonami najlepiej nawadniać codziennie.
Rosnące w polu rośliny podlewamy rzadziej, ale obficiej. W przypadku pomidorów powinno to być 10-15 l/m² co 2-3 dni, a w przypadku ogórków 3-5 l/m² co 1-2 dni.

Ogórki, szczególnie w czasie wysokich temperatur, narażone są na nadmierne gorzknienie. Również i te rośliny dobrze jest nawozić, stosując silnie rozcieńczony roztwór nawozu płynnego (optymalna ilość wynosi 2-5 ml/l wody do podlewania).

Jeśli zaobserwujemy u roślin objawy więdnięcia, wtedy lepiej do podlewania wykorzystać lekko nagrzaną wodę. Używając zimnej wody, narazimy rośliny na dodatkowy stres, co niekorzystnie wpływa na ich wzrost.