Obfite plony

W czerwcu zbieramy już całkiem obfite plony, na przykład wczesną kapustę, różne sałaty, rzodkiewkę, kalarepę, rabarbar, szparagi, groch zielony, szczypiorek, cebulę ze szczypiorem. Spod osłon pod koniec miesiąca zbieramy pomidory i ogórki.

Kończymy zbiór rabarbaru

Zbiór rabarbaru należy zakończyć pod koniec czerwca. Dzięki temu w przyszłym roku ogonki liściowe będą nadal grube. Na zakończenie zbioru nawozimy rabarbar, stosując po 15 gramów nawozu wieloskładnikowego i nawozu azotowego na 1 m2.

Zdejmujemy osłony z zagonów

Z przyspieszanych upraw można już zdjąć osłony z agrowłókniny lub folii perforowanej. Dokładny termin zależy od wielkości wschodów i przebiegu pogody. Osłony zdejmujemy w dzień pochmurny. Gdy mamy słoneczny dzień, zdejmowanie osłon przeprowadzamy przed wieczorem. Jeżeli jest jeszcze chłodno, okrycia należy pozostawić trochę dłużej.

Zasilamy rozsady

Wysadzone 2-3 tygodnie wcześniej rozsady wymagają pogłównego zasilania. Jeżeli na liściach pojawiają się objawy niedoboru składników, takie rośliny niezwłocznie zasilamy dolistnie nawozem wieloskładnikowym.

Podlewanie na warzywniku

Podczas suszy musimy regularnie nawadniać warzywa. Częstego podlewania wymagają na przykład kalarepa, marchew i rzodkiewka. Pamiętajmy, że do podlewania warzyw ciepłolubnych, jak dyniowate czy pomidory, nie nadaje się zimna woda prosto z wodociągu. Dlatego każda działka powinna być zaopatrzona w odpowiedni zbiornik, w którym będzie gromadzona woda. Może to być na przykład beczka na deszczówkę.

Pielęgnujemy fasolę tyczną

Po wschodach często kontrolujemy wzrost fasoli tycznej. Roślina ta ma tendencję do odchylania się od tyczki. W związku z tym musimy młode roślinki naginać w stronę tyczki i owijać wokół niej, pamiętając, że fasola ta jest lewoskrętna.

Siejemy fasolę szparagową

Do końca czerwca możemy wysiewać nasiona fasoli szparagowej. Dzięki temu zapewnimy sobie zbiory strąków aż do września.