Spis treści:

  1. Sianie i sadzenie w czerwcu  - najlepsza faza księżyca dla poszczególnych roślin

Sianie w czerwcu - najlepsza faza księżyca dla poszczególnych roślin

Jeżeli chcesz rozplanować sobie prace w ogrodzie i dowiedzieć się, kiedy jest najlepsza pora na konkretne czynności, zapoznaj się z naszym terminarzem księżycowym, który ułatwi ci podjęcie decyzji:

Faza Księżyca 5-12 czerwca (kwadra korzenia)

Podczas kwadry korzenia warto postawić na sadzenie oraz sianie roślin korzeniowych, które w tym okresie doskonale przyjmą się do gleby. Możesz siać i sadzić do gruntu lub w podwyższonych grządkach warzywnych. Idealnie przyjmie się sadzonka kalarepy oraz to dobry czas na wysiew buraka ćwikłowego. Warto zwrócić uwagę na te odmiany, które zbierzemy dopiero jesienią. Nie zapomnijmy o wysiewie fasoli szparagowej na ciągły zbiór.

W tym czasie przycinamy liściaste żywopłoty z grabu, buka, bukszpanu i ligustru, a także prowadzone w szpalerach drzewka jabłoni i grusz. Dodatkowo należy usunąć przekwitnięte kwiatostany różaneczników, azalii i lilaków.

Faza Księżyca 13-20 czerwca - przycinanie (kwadra uprawy)

Podczas kwadry uprawy wysiewamy koper i szpinak na ciągły zbiór. Dodatkowo wysadzamy rozsadę sałaty kruchej z kwietniowego siewu. Podobnie robimy z brokułem, brukselką i jarmużem.

To dobry czas, aby założyć opaski do wychwytywania gąsienic owocówek. Rozkładamy specjalne siatki na dojrzewające owoce czereśni, aby szpaki i inne ptaki, takie jak sójki nie miały do nich dostępu.

Faza Księżyca 21-27 czerwca (kwadra liścia)

W tym czasie stawiamy na koper ogrodowy oraz sadzonki kapusty białej czy brukselki. Najlepiej posiłkować się rozsadami niż wysiewem.

To dobry czas na zasilenie roślin nawozami organicznymi i ekologicznymi. Po podlaniu delikatnie spulchniamy glebę, aby składniki lepiej wniknęły w glebę. Opryskujemy jabłonie, grusze i winorośl przeciwko szkodnikom i chorobom. Możesz użyć do tego także naturalnego oprysku z pokrzywy.

Zetnij trawę po 23 czerwca, aby wolniej odrastała i była jednocześnie gęsta i lśniąca. Nie zapomnij o letnim nawożeniu, które dostarcza odpowiednich składników odżywczych do gleby.

Faza Księżyca 28-5 lipca - przetwory (kwadra owocu)

Przygotowywanie przetworów może odbywać się przez całą kwadrę owocu, gdzie marynujemy, konserwujemy i przerabiamy owoce na dżemy i konfitury. Zbieramy w tym czasie pierwsze maliny, porzeczki, agrest i czereśnie.

Podlewamy uprawy stosując zasadę - radziej, ale obficie. W ten sposób dodatkowo zahartujemy rośliny i uodpornimy na ewentualną suszę. Woda podczas takiego zabiegu wnika wgłąb gleby, co pozwala na lepszą rozbudowę systemu korzeniowego.