Oprócz niezwykłego smaku moreli, atrakcyjny jest także wygląd owoców. W zależności od odmiany, miąższ może przybierać kolory od jasnożółtego, przez odcienie pomarańczowego, aż po czerwony. Skórka znanych odmian uprawianych w Polsce (jak ‘Somo’ czy ‘Early Orange’) jest przeważnie żółto-pomarańczowa, często nakrapiana lub marmurkowa i dodatkowo omszona.

Morela bywa wymagająca, choć drzewa nie potrzebują wielu zabiegów agrotechnicznych. Cięcie w zasadzie ogranicza się do wycinania chorych lub przeszkadzających gałęzi. Często drzewa zostawia się zupełnie bez cięcia. Ma to swoje uzasadnienie, bo zarówno drewno, jak i kora są wyjątkowo wrażliwe na choroby grzybowe. Pamiętajmy o tym, by po przeprowadzonym cięciu zamalować rany odpowiednim preparatem. Zaletą moreli jest to, iż jej owoce rzadko atakowane są przez choroby i przeważnie nie wymagają ochrony chemicznej.

W większości lat radzą sobie zupełnie dobrze bez oprysków. Problemy może jednak sprawiać dość silny wzrost drzew. Do tej pory nie udało się znaleźć dobrych karłowych podkładek, przez co już po kilku latach rośliny osiągają spore rozmiary. Zanim posadzimy morelę, wybierzmy dla niej odpowiednie miejsce, licząc się z dość sporymi rozmiarami koron (gatunek niezbyt lubi mocne przycinanie).

O powodzeniu w uprawie decyduje przede wszystkim wybór odpowiedniego stanowiska. Wbrew powszechnym opiniom, drzewa będące w okresie spoczynku potrafią wytrzymać nawet bardzo silne mrozy. Niestety, dość szybko ulegają rozhartowaniu po okresach odwilży, co sprzyja powstawaniu uszkodzeń mrozowych w postaci pękającej kory czy zamierających konarów.

Najwięcej problemów stwarza wyjątkowo wczesne kwitnienie drzew. Zdarza się, że pierwsze kwiaty pojawiają się już na przełomie marca i kwietnia, a więc w czasie występowania przymrozków. Już kilkustopniowe spadki temperatury poniżej zera w trakcie kwitnienia powodują zniszczenie kwiatów, a w efekcie brak owocowania. Aby zminimalizować ryzyko, zalecane jest sadzenie drzew w miejscach osłoniętych i zacisznych. Bezwzględnie należy unikać uprawy w zagłębieniach terenu, gdzie może gromadzić się zimne powietrze.

Przed sadzeniem moreli warto sprawdzić, czy wybrana przez nas odmiana nie jest przypadkiem obcopylna. W takim przypadku będziemy potrzebowali obecności innego drzewa moreli, które dostarczy pyłku niezbędnego do zapłodnienia kwiatów. Pomimo pewnej zawodności plonowania w niektóre lata, morela wyjątkowo obficie owocuje. Gdy przymrozki nie zniszczą kwiatów, w lipcu całe drzewo pokryte jest rumianymi owocami. Plony z jednego drzewa wynoszą nawet do kilkudziesięciu kilogramów. 

Z tego też powodu gałęzie nierzadko łamią się pod ciężarem owoców. Do odmian uprawianych w Polsce należy wczesna ‘Early Orange’, ‘Wczesna z Morden’ oraz ‘Harcot’. Najpóźniej dojrzewa odmiana ‘Somo’. 

 

Warto wiedzieć

Morele należą do nielicznej grupy roślin sadowniczych, które dobrze powtarzają cechy mateczne przy rozmnażaniu generatywnym. Oznacza to, że rośliny, które wyrosną z pestki, będą rodzić owoce nie tylko zbliżone wyglądem, ale i smakiem. Niestety, wadą takiego sposobu rozmnażania jest dość długi czas oczekiwania na owoce, który może wynieść nawet 5-6 lat.

 

Najpopularniejsze odmiany ogrodowe

‘Early Orange’ 

Drzewo i pąki wytrzymałe na niskie temperatury. Owocuje w lipcu, miąższ soczysty, smaczny, pomarańczowy.

‘Harcot’

Drzewo silne, plenne. Owocuje w lipcu, owoce mają  gruszkowaty kształt, miąższ pomarańczowy.

‘Wczesna z Morden’

Drzewo dobrze znosi spadki temperatury. Owocuje w połowie lipca, miąższ soczysty, pomarańczowy.

‘Somo’ 

Odmiana polska, rośnie zdrowo. Owoce raczej nieduże, dojrzewają pod koniec sierpnia, miąższ soczysty.

‘Późna Rejmana’             

Odmiana silnie rosnąca, zdrowa, plenna. Dojrzewa na początku września, miąższ pomarańczowy.