Tradycyjny podział czereśni związany jest z terminem ich owocowania. Mamy czereśnie wczesne, średniopóźne i późne, wszystkim przypisuje się konkretny tydzień owocowania (opisywanych jest zwykle 8). Owoce współczesnych odmian hodowlanych pojawiają się już w maju (tzw. majówki), ostatnie dojrzewają pod koniec lipca. Duży wpływ na porę owocowania ma pogoda. W niektórych latach dojrzewanie niektórych odmian, teoretycznie owocujących o różnych porach, może się na siebie nakładać.

Warto zaznaczyć, że duży wpływ ma na to rodzaj podkładki, jakość podłoża czy nasłonecznienie. Bardzo wcześnie, bo już w drugim tygodniu dojrzewania czereśni, czyli mniej więcej od początku do połowy czerwca, można zbierać owoce odmiany ‘Burlat‘. Tak wczesne owocowanie ma zarówno zalety, jak i wady. Przede wszystkim owoce są łakomym kąskiem dla szpaków, kosów i grubodziobów, co oznacza, że o pierwsze czereśnie musimy walczyć z ptactwem. Z drugiej strony, wczesny okres plonowania gwarantuje, że czereśnie nie są robaczywe (ponieważ dojrzewają przed złożeniem jaj przez nasionnicę trześniówkę).

Środkowy okres dojrzewania między 4 a 5 tygodniem należy do takich odmian, jak ‘Vega‘ i ‘Techlovan‘, pod koniec sezonu zaś (w 7 i 8 tygodniu) dojrzewają odmiany ‘Regina‘ i ‘Kordia‘. Warto też zwrócić uwagę na odmianę ‘Lapins‘. To jedna z niewielu czereśni samopylnych (samopłodnych), co oznacza, że w jej sąsiedztwie nie musi rosnąć zapylacz. Miejmy to na uwadze, kupując którąś z odmian do uprawy przydomowej. Zawsze też warto spytać sprzedawcę o rodzaj zastosowanej podkładki (czy jest silnie, czy słabo rosnąca). 

Istotnym kryterium wyboru czereśni jest podatność na pękanie. Przed samym dojrzeniem w owocach znacząco wzrasta zawartość cukru (który jednak absorbuje wodę). Zatem, jeżeli często pada, owoce chłoną wodę, aż w pewnym momencie, pod wpływem silnego ciśnienia od wewnątrz, pękają. Wówczas szybko gniją i nie nadają się do przetworzenia. Szczególnie narażone na pękanie są odmiany stołowe charakteryzujące się dużymi, jędrnymi owocami.

Spośród czereśni, które nie są podatne na pękanie, warto wymienić m.in. odmiany: ‘Vanda’ (dojrzewa od połowy czwartego do połowy piątego tygodnia), ‘Sam’ (dojrzewa od połowy piątego do końca szóstego tygodnia), ‘Rainier’ (dojrzewa od szóstego do połowy siódmego tygodnia), ‘Regina’ (dojrzewa od połowy siódmego do końca ósmego tygodnia).

 

Warto wiedzieć

Siatka drobnooczkowa zabezpiecza drzewka przed niektórymi szkodnikami. Zakładamy ją, gdy owoce są już duże, ale jeszcze nie zaczynają wybarwiać się na żółto. Gdy owoce przybiorą czerwony kolor, siatkę można zdjąć. Chyba że zależy nam na tym, by chroniła czereśnię przed szpakami.Odmiany do małych i dużych ogrodów

-  ‘Garden Bing’ doskonale nadaje się do małych ogrodów, rośnie powoli, osiąga około 2 m wysokości. Owocuje w czerwcu.

-  ‘Kordia’ to deserowa odmiana o sercowatych karminowoczerwonych owocach, dojrzewających w 7-8 tygodniu dojrzewania czereśni. Ma rozłożystą koronę.

-  ‘Burlat’ rośnie dość silnie i tworzy gęstą koronę. Odmiana wczesna, wykazuje dość dużą wytrzymałość na mróz.

- ‘Lapins’ odznacza się umiarkowanie silnym wzrostem. Rodzi bardzo soczyste owoce.

- ‘Bianca’ tworzy ciemnoczerwone sercowate owoce o twardym miąższu. Dojrzewa na początku sierpnia.