P: Proszę o poradę w sprawie zapobiegania szkodnikom czereśni – nasionnicy trześniówce, która atakuje nasze dorodne drzewo w ogrodzie, tak że nie można spożytkować owoców. Byliśmy dumni do tej pory z tego drzewa, a jeśli nic nie zlikwiduje tego szkodnika, drzewo nie będzie wartościowe. Czereśnia jest ogromna, daje ok. 100-150 kilogramów owoców.

O: Nasionnica trześniówka jest jedną z najgroźniejszych i najbardziej dokuczliwych muchówek w sadach. Okres jej wylotu przypada na koniec maja, podczas kwitnienia grochodrzewu, czyli białej akacji, i trwa przez cały czerwiec, a nieraz i początek lipca. Pogoda ma duży wpływ na lot i składanie jaj.

Jeżeli jest zimno i pada, to aktywność szkodnika spada i zmniejsza się także liczba składanych jaj. Przy ciepłej i słonecznej pogodzie liczba składanych jaj jest bardzo duża. Również ubiegłoroczna pogoda w okresie dojrzewania owoców ma ogromny wpływa na liczebność nasionnicy. Jeżeli jest sucho i upalnie, a gleba pod drzewami była zbita i twarda, to wychodzące z owoców larwy nie mogły do niej wniknąć i po kilku godzinach zamierały na powierzchni.

Jak zabezpieczyć czereśnie i wiśnie przed pojawianiem się mrówek i kolonizacji mszyc?

Pojawienie się mrówek jest konsekwencją obecności mszyc. Słodka spadź, tzw. rosa miodowa, wydzielana przez mszyce jest dla mrówek atrakcyjnym pożywieniem. Jednocześnie warto zaznaczyć, że mrówki nie stanowią zagrożenia dla drzew owocowych.

Na wiśni i czereśni występuje mszyca wiśniowo-przytuliowa (Myzus cerasi), nazywana w skrócie mszycą wiśniową. Nie ma możliwości skutecznego zabezpieczenia drzew przed pojawieniem się mszycy. Można częściowo ograniczyć populację szkodnika wycinając pędy z koloniami mszyc, ale nie jest to działanie trwałe, które rozwiąże problem. Najlepiej wykonać oprysk odpowiednim środkiem ochrony roślin zaraz po pojawieniu się pierwszych mszyc.

                                                                                                                                     - odpowiada dr inż. Tomasz Mróz

 

 

Niekorzystne jest także pozostawianie na drzewach dojrzewających owoców, gdy stwierdzono, że drzewo zostało opanowane przez nasionnicę, ponieważ umożliwia to larwom zakończenie rozwoju, zejście do gleby i pozostanie tam aż do maja następnego roku.

Nasionnicę niełatwo zwalczyć. Konieczne są dwukrotne opryski: pierwszy raz po siedmiu dniach od wylotu szkodnika (kwitnienie akacji), a drugi mniej więcej dwa tygodnie później preparatami przeciwko robakom. Zabieg trzeba wykonać tak, aby objął całą koronę drzewa, a więc należy zaopatrzyć się w opryskiwacz o dużym zasięgu. O obecności lotu muchówki mogą informować żółtopomarańczowe tabliczki lepowe odławiające owady.

Tabliczki można wykonać samodzielnie ze sztywnego żółtego papieru, pokrytego wolnoschnącym klejem. Inną metodą walki z nasionnicą jest w okresie wylotu muchówki pokrywanie gęstą siatką lub włókniną gleby pod drzewami, uniemożliwiającą wydostanie się owada z ziemi. Metoda będzie skuteczna, pod warunkiem że w okolicy nie ma innych czereśni lub wiśni, pod którymi ten szkodnik może zimować.

Ogrodowe odmiany czereśni

Do częściowego zniszczenia larw nasionnicy przyczynia się także przekopanie gleby pod drzewami bezpośrednio po zbiorze owoców, mechaniczne niszczące larwy i wyrzucające je na powierzchnię, gdzie padają łupem ptaków lub chrząszczy szybkobiegaczy.