Spośród wielu czereśni uprawianych w naszych ogrodach do najcenniejszych należą odmiany o wczesnej porze dojrzewania owoców, m.in. ‘Summit’. W większości lat jej owoce zaczynamy zbierać już pod koniec czerwca. Zaletą tej odmiany jest to, iż owoce nadają się do zbioru, gdy tylko się zaróżowią.

Nawet jeśli jeszcze nie są w pełni dojrzałe, już nadają się do zrywania, bo i tak są wyjątkowo słodkie i aromatyczne. Pełną dojrzałość owoców poznajemy po czerwonym zabarwieniu skórki, która, w odróżnieniu od innych odmian, nigdy nie staje się bordowa. Owoce należą do grupy chrząstek, co oznacza, iż miąższ jest dość twardy i soczysty. Dzięki temu są odporne na odgniecenia i można je dość długo przetrzymać.

 

 

O ile większość wczesnych odmian ma niewielkie owoce, o tyle ‘Summit’ należy od odmian wielkoowocowych. Pojedynczy owoc może ważyć nawet 10-15 g. Imponującej wielkości owoce trudno pomylić z inną odmianą, bo wyróżniają się sercowatym kształtem i jaskrawoczerwoną skórką z drobnymi paseczkami.

Drzewa odmiany ‘Summit’ wyróżniają się odpornością na mróz
i dobrą zdrowotnością, przez co rzadko porażane są przez choroby. Czasami, gdy w trakcie kwitnienia wystąpią długotrwałe opady deszczu, może pojawić się monilioza. Jej objawami są zamieranie i zasychanie najmłodszych przyrostów i kwiatów.

Drzewo tworzy regularne korony o kształcie odwróconego stożka. Formowanie ‘Summit’ jest łatwe, mimo że większość gałęzi odchodzących od przewodnika wyrasta mniej lub bardziej pionowo.

Idealne wiśnie i czereśnie!

Nie jest to korzystne, dlatego gałązki należy przyginać do położenia bardziej poziomego, a w mniejszym stopniu ciąć. Zaletą ‘Summit’ jest również wczesne wchodzenie w okres owocowania. Sadząc młode drzewko, często już w drugim roku po posadzeniu zbierzemy pierwsze czereśnie. Jeśli wiosną pogoda dopisuje i nie wystąpią późne przymrozki, możemy spodziewać się obfitych i wczesnych plonów.