Uprawa brzoskwini to dla mnie sama przyjemność. Nie jest ona rośliną wymagającą. Daje soczyste owoce, które mają dużą wartość odżywczą, wpływają dodatnio na przemianę materii i procesy trawienia. Działają też pobudzająco i orzeźwiająco.

Stanowisko

Brzoskwinię można hodować wszędzie, nawet w ogrodach działkowych. Jeśli zapewnimy jej tylko odpowiednie warunki, odwdzięczy się zdrowym wyglądem i owocami. Drzewo to preferuje miejsca nasłonecznione. Potrzebuje żyznej próchnicznej ziemi lub gleby gliniasto-piaszczystej.

Sadzenie

Podobnie jak morele, brzoskwinie najlepiej sadzić na wiosnę, zachowując przy tym około 5-metrowe odstępy.

W pierwszym roku po posadzeniu drzewo należy mocno przyciąć, aby przerzedzić liczbę zawiązków i umożliwić dotarcie do wszystkich pędów jak największej ilości światła. Jest to bardzo ważne. W ten sposób korona drzewa jest odmładzana, a owoce zawiązują się w całej jej objętości, osiągając wymaganą wielkość i wyborny smak.

Cięcie

Cięcie wykonujemy co roku, pamiętając jednak o tym, że brzoskwinie owocują na pędach dwuletnich. Przycinamy więc tylko te gałązki, które jesienią zrodziły owoce. Zabieg ten wykonujemy na przedwiośniu lub wiosną, zanim drzewko zacznie wypuszczać nowe pędy. Jeśli pogoda pozwala, robię to nawet w lutym.

Zimowanie

Uprawiając brzoskwinie, należy pamiętać, aby odpowiednio zabezpieczyć je przed nadejściem zimy. Drzewa te nie mają dużej wytrzymałości na chłód. Ich kwiaty są szczególnie wrażliwe na przymrozki wiosenne, natomiast całe drzewko może przemarznąć przy długotrwałych, silnych mrozach.

Wiktor Sobczyk