W handlu mamy do wyboru dziesiątki odmian wrzosów, w polskich kolekcjach i szkółkach obecnie uprawianych jest około 250. W szkółkach rozmnażanych jest 70 najpopularniejszych i odpornych oraz co roku liczne nowe pochodzące z selekcji i hodowli. Odmiany różnią się terminem kwitnienia, te najwcześniejsze rozwijają swe kwiaty już w czerwcu, jak na przykład ‘Alba Praecox’, ‘Tib’, a te późne, jak  ‘Stefanie’, dopiero w październiku i listopadzie.

Różnią się również wysokością – od bardzo wysokich, dorastających do 70 cm, jak ‘Hollandia’, do niskich, okrywowych, jak ‘Mrs. Ronald Gray’ wysokości 10 cm. Mają także różną barwę kwiatów i ich wypełnienie – od pełnych do pąkowych. Są i takie, które nie rozwijają kwiatów.

Pielęgnacja wrzosowiska...

...polega na corocznym uzupełnianiu kwaśnego podłoża, najlepiej kwaśnym torfem, oraz na ściółkowaniu roślin rozdrobnioną korą sosnową. Wrzosy mają bardzo skromne wymagania pokarmowe, dlatego powinno się stosować nawozy wolno działające wieloskładnikowe, jak mączka kostna, mączka rogowa wzbogacona mikroelementami. Przed nadejściem chłodów zimowych okrywamy rośliny stroiszem lub siatką cieniującą. 

Okrycie będzie chronić rośliny przed wysuszeniem i przemarznięciem. Istotnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest przycinanie u wrzosów przekwitłych kwiatostanów, najlepiej od końca kwietnia do połowy maja, skracając pędy tylko o długość kwiatostanów. 

 

Gdzie i jak sadzić krzewinki

Kwaśny odczyn to podstawowy warunek, jaki należy spełnić przy uprawie wrzosów. Oczywiście, w miejscu, gdzie planujemy wrzosowisko, musimy usunąć trwałe chwasty. Po przygotowaniu gleby możemy przystąpić do sadzenia roślin. Krzewinki najładniej komponują się w grupach z jednej odmiany, wówczas efekt kolorystyczny jest doskonale widoczny. Na 1 m² najlepiej posadzić 10 roślin.

Przed posadzeniem moczymy korzenie w wodzie przez dwie godziny, następnie je rozluźniamy. Wrzosy sadzimy na tej samej głębokości, na jakiej rosły w doniczkach. Płytkie sadzenie powoduje przemarznięcie systemu korzeniowego.

 

 

Warunki uprawy

W ogrodzie wybieramy dla wrzosów słoneczne i możliwie suche miejsce, najlepiej o umiarkowanie wilgotnej glebie. Krzewinki nie tolerują gleby podmokłej, ciężkiej, zlewnej – na takiej szybko zasychają, żyjąc jeden, dwa sezony. Jeżeli bardzo upieramy się przy założeniu ogrodu wrzosowego w tak trudnym miejscu, koniecznie pamiętajmy o wypiętrzeniu rabaty przynajmniej o 20-30 cm. Przedtem zastosujmy drenaż grubości 10 cm, rozkładając warstwę żwiru na przekopanej glebie. Na rozłożony drenaż rozsypujemy 20-cm warstwę uprawnej ziemi.

 

Ciekawe odmiany pąkowe

Interesującą odmianą wrzosów są tzw. odmiany pąkowe, nieotwierające się. Dzięki temu nie starzeją się szybko i dłużej pozostają ozdobne, aż do 3 miesięcy. Są doskonałymi krzewinkami do dekoracji jesiennych balkonów i tarasów. Popularnymi odmianami pąkowymi o białych kwiatach są ‘Alicia’, ‘Melanie’, ‘Sandy’, ‘Klaudia’, ‘Maria’ i Martha’.

Inne odmiany pąkowe to ‘Alexandra’ – czerwona, ‘Annelise’ – jasnofioletowa, ‘Anette’ – różowa, ‘Aphrodite’ – czerwona, ‘Arabella’ – czerwona, ‘Bonita’ – czerwona,  ‘Golden Wonder’ – różowa, ‘Marleeen’ – różowa, ‘Nele’ – ciemnoróżowa, ‘Nina’ – ciemnoróżowa, ‘Pere-strojka’ – czerwona, ‘Plantarium’ – różowa, ‘Red Favorite’ – łososiowoczerwona  i ’Verena’ – jasnofioletowa.