Autorką artykułu jest Aneta Chmiel

Bardzo lubię wrzosy i chętnie sadzę je na swoich rabatach. Szczególnie pięknie wyglądają ich kompozycje ze strzelającymi w górę jałowcami pospolitymi, z gęstwiną janowców cienistych i barwierskich oraz z kępami traw. Czytelnikom „Przepisu na Ogród” chciałam pokazać, jak stworzyć rabatę z wykorzystaniem gry kolorów poszczególnych odmian tych roślin.

 

Ziemia pod wrzosowisko i rośliny na taką rabatę

Przygotowując ziemię do nasadzeń, warto uwzględnić fakt, iż rośliny z rodziny wrzosowatych czują się dobrze na lekkich glebach o kwaśnym odczynie. Spora liczba gatunków najlepiej rozwija się na podłożu suchym i piaszczystym. Są jednak też takie, które rosną wyłącznie na glebach wilgotnych, zasobnych w składniki pokarmowe oraz próchnicę. Biorąc pod uwagę zupełnie odmienne wymagania różnych gatunków i odmian wrzosów, nie należy ich sadzić na jednej grządce.

Rośliny do ziemi suchej:

  • wrzos zwyczajny,
  • wrzosiec krwisty,
  • jałowiec pospolity,
  • macierzanka piaskowa,
  • kostrzewa.

Rośliny do ziemi wilgotnej:

  • wrzosiec bagienny,
  • różnobarwne odmiany różaneczników,
  • azalie,
  • bażyna czarna.

Kompozycja w ogrodzie

Gdy zakładamy wrzosowisko, dobrze jest wkomponować je w większą ogrodową całość. Na naszych rabatach nie powinno zabraknąć krzewów, krzewinek i traw rosnących zarówno pojedynczo, jak i większych grupach.

Kiedy rozmaite gatunki i odmiany wrzosów rozjarzą się barwami kwiatów, stworzą naprawdę malowniczy widok. Poszczególne okazy warto przede wszystkim dobrać według kolorów. Dzięki temu uzyskamy efektowne, barwne kobierce: od białych, poprzez purpurowe, po fioletowe.

Ważnym czynnikiem, już  na etapie projektowania, jest czas kwitnienia danych roślin. Najgorsze co możemy zrobić, to obsadzić rabatę podobnymi gatunkami wrzosów, które zakwitają w tym samym czasie. Dlatego, obok kwitnącego od lata do jesieni wrzosu pospolitego, warto posadzić wrzosiec krwisty. Jego odmiany mogą kwitnąć nawet w zimie. Latem w nasadzeniach powinniśmy uwzględnić kolorowe byliny. Tłem dla nich mogą być niewysokie krzewy, np. enkiant dzwonkowaty.

W zaproponowanej przeze mnie wrzosowej kompozycji ogrodowej mocnym akcentem są kwietne kobierce, na których – oprócz wrzosów – rosną również byliny, np. krwawnik, macierzanka piaskowa oraz różne trawy. Aby aranżacja pasowała do ogrodu w stylu naturalnym, można w niej użyć starych konarów i poszarzałych głazów. Dzięki nim uzyskamy naprawdę unikalną wrzosową rabatę.

 

 Plan rabaty wykonała Aneta Chmiel
1. Biała odmiana wrzośca Erica herbacea 'Springwood Queen'
2. Różowa odmiana wrzośca Erica herbacea 'Winter Beauty'
3. Czerwona odmiana wrzośca Erica herbacea 'Vivellii'
4. Macierzanka piaskowa Thymus serpyllum
5. Aster krzaczasty Aster dumosus 'Lady In Blue'
6. Krwawnik Achillea
7. Kostrzewa owcza Festuca ovina