Być może wypatrzymy tę bylinę na wzorcowej rabacie w ogrodzie pokazowym. Gillenia trójlistkowa zadziwia niezbyt gęsto osadzonymi na pędach gwiazdkowatymi kwiatami, lekko kołyszącymi się nad liśćmi składającymi się z trzech podłużnych listków. Należąca do rodziny różowatych roślina reprezentowana jest przez dwa bardzo podobne gatunki: Gillenia trifoliata i Gillenia stipulata.

Pochodzą one ze wschodnich lasów Ameryki Północnej, pierwszy z rejonów północnych, drugi ze stanów południowych. Gillenia trójlistkowa jest byliną długowieczną, odporną na mróz. Osiąga wysokość od 60 do 140 cm i najlepiej rośnie w miejscach lekko zacienionych w pobliżu wyższych krzewów. Dobrze wygląda zarówno posadzona pojedynczo, jak i w luźnej grupie. Rośliny należy sadzić w odstępach co 50 cm.

Po posadzeniu gillenia rozrasta się i po dwóch, trzech latach możemy podziwiać ją w całej krasie. Cienkie pędy mają barwę ciemnobrązową, młode liście są czerwonawe, a otwierające się w maju i czerwcu białe kwiaty zachwycają swym wdziękiem. Niemal zupełnie identyczna Gillenia stipulata jest mniej okazała, ma bardziej zwarty pokrój. Kwiaty są drobniejsze, ale tak samo liczne. Hodowcy polecają tę gillenię największym miłośnikom roślin. Pędy kwiatowe obydwu gatunków można ścinać do flakonów. 

Gillenię najłatwiej kupić w Niemczech. Jednak trudno liczyć na znalezienie jej w każdym ogrodnictwie czy szkółce bylin. Przy odrobinie szczęścia możemy trafić na wyhodowaną w USA odmianę ‘Pink Profusion’. Roślina wyróżnia się bardzo ciemnymi młodymi liśćmi oraz dwubarwnymi, z daleka jasnoróżowymi kwiatami.

 

Podstawy pielęgnacji

Bardzo rzadko goszcząca w naszych ogrodach gillenia jest byliną długo żyjącą i łatwą w pielęgnacji. Jej walorem jest naturalny charakter luźnych białych kwiatostanów, które rozwijają się od czerwca. Jesienią ozdobą bylinowej rabaty są z daleka widoczne pomarańczowoczerwone liście. Stanowisko dla gillenii nie powinno być zbyt suche. Najlepsza jest ziemia świeża, bogata w próchnicę w miejscu półcienistym. Gillenia jest rośliną żywotną i silną.

Z jej uprawą poradzą sobie nawet początkujący ogrodnicy. Rośliny kupione w doniczce można przesadzać na rabatę niemal przez cały rok, nawet w okresie kwitnienia. Sadzone jesienią warto umieszczać w ziemi trochę głębiej, aby mróz nie uszkodził korzeni. Ochrona zimowa nie jest konieczna. Starannie wybrane stanowisko zapewnia roślinie dobre warunki rozwoju. Co dwa lata, jesienią, ziemię wokół gillenii lekko przekopujemy z dużą ilością dojrzałego kompostu. Pędy przycinamy wcześnie na wiosnę.