Lilak Meyera jest szeroko dostępny tylko w jednej odmianie – ‘Palibin’ – wyjątkowo wartościowej i przydatnej do uprawy zarówno w ogrodach przydomowych, jak i na terenach zieleni publicznej.

To gęsty i niski krzew o półkulistym pokroju, dorastający po wielu latach uprawy do 1,5 m. Sprzedawany jest także w postaci małego drzewka o okrągłej koronie, które uzyskuje się w wyniku szczepienia na podkładce z lilaka pospolitego. Miejsce szczepienia znajduje się zwykle na wysokości od  1 do 1,8 m. Na cienkich, za młodu owłosionych gałązkach wczesną wiosną pojawiają się małe, do 4 cm długości jajowate liście o lekko pofalowanych ciemnozielonych blaszkach.

Purpurowofioletowe kwiaty, choć znacznie drobniejsze, są podobne to tych, jakie tworzy lilak pospolity. Pojedynczy kwiat zbudowany jest z wąskiej, rozszerzającej się ku górze rurki zakończonej rozpostartymi drobnymi łatkami. Kwiaty zebrane są w obfite i liczne kwiatostany wydzielające silny przyjemny zapach. Słodki nektar ukryty wewnątrz rurek wabi motyle.

 

 

Krzewy zakwitają na przełomie maja i czerwca, później często powtarzają kwitnienie, ale już znacznie słabiej niż w pierwszym terminie. Cenną zaletą odmiany ‘Palibin’ jest wczesny okres wchodzenia w fazę generatywną. Pierwsze kwiaty pojawiają się na bardzo młodych roślinach.

Lilak Meyera ‘Palibin’ doskonale nadaje się do sadzenia na rabatach miejskich, zwłaszcza w pobliżu miejsc wypoczynku, oraz przy przejściach, ścieżkach, chodnikach. W ogrodzie przydomowym sprawdzi się w pobliżu furtki prowadzącej na posesję, przy tarasie lub pod oknem salonu.

Wówczas, aby napawać się przyjemną wonią lilaka, wystarczy jedynie uchylić okno, w pobliżu którego posadzono krzewy. W celu urozmaicenia kompozycji zapachowych lilak Meyera warto sadzić w zestawieniach z innymi pachnącymi krzewami: kwitnącą wiosną kaliną wonną i koreańską czy później zakwitającymi różą pomarszczoną i jaśminowcem oraz bylinami, np. piwoniami.

Krzewy ładnie prezentują się w formie niskich żywopłotów.  Odmiana ‘Palibin’ może być uprawiana w ogrodach dachowych, w pojemnikach ustawianych na balkonach, tarasach lub w kawiarnianych ogródkach. Po zakończeniu kwitnienia krzewy nadal pozostają ozdobne dzięki ładnym zdrowym liściom.

 

Gdzie posadzić krzewy lilaka?

Lilak Meyera ‘Palibin’ to roślina mało wymagająca w uprawie, w pełni odporna na mróz i zdrowa. Dobrze rośnie na przeciętnych glebach ogrodowych, umiarkowanie wilgotnych i przepuszczalnych, na stanowiskach słonecznych lub w lekkim półcieniu. Krzewy sadzone w cieniu kwitną słabiej.