Wiele z nich oferuje się w sprzedaży wcale nie dla owoców, ale dla bogatych walorów ozdobnych: atrakcyjnych pędów, kolorowych liści lub ozdobnych kwiatów. Przykładem tego typu rośliny jest jeżyna okazała ‘Olympic Double’, uprawiana dla pięknych kwiatów w kolorze fuksji. Jeżyna okazała ‘Olympic Double’ została wyhodowana w USA przez Raymonda Creelmana i wprowadzona na rynek amerykański w latach 60. XX wieku. W Polsce odmiana ta nigdy nie była spopularyzowana, dlatego w 2015 roku została zgłoszona przez Szkółkę Bąblin Andrzeja Kujawy do Konkursu Roślin Nowości wystawy „Zieleń to Życie”.

Wprawdzie nie została nagrodzona medalem, ale swoim urokiem zdobyła uznanie i zainteresowanie zarówno jurorów konkursu, jak i zwiedzających wystawę. Jeżyna okazała ‘Olympic Double‘, spotykana w sprzedaży też pod nazwą ‘Flore Pleno‘, jest silnie rosnącym krzewem o prostych, wzniesionych pędach i pełnych różowych kwiatach. Rośliny osiągają do 1 m wysokości. Dzięki odrostom szeroko rozrastają się na boki i mogą być stosowane do szybkiego okrywania niewielkich powierzchni.

Liście są trójlistkowe, brzegiem ząbkowane, ostro zakończone, jasnozielone, jesienią opadają. Atrakcyjne pełne kwiaty pojawiają się w maju. Są zbudowane z licznych płatków w kolorze fuksji. Po całkowitym otwarciu kwiatów w środku ukazują się biało-seledynowe pręciki i słupki. Kwiaty ładnie prezentują się na tle jasnych liści.

 

 

Odmiana ta efektownie wygląda w grupach po kilka lub kilkanaście sztuk oraz w zestawieniach kolorystycznych z innymi krzewami i drzewami, zwłaszcza o ozdobnej korze, a także w towarzystwie bylin. Ze względu na tworzenie odrostów może być ekspansywna, dlatego na granicy rabaty zastosujmy ograniczenie, wkopując na niewielką głębokość (odrosty rozrastają się dosyć płytko pod powierzchnią gleby) plastikowy border.

 

Jeżyna okazała ‘Olympic Double’ - wymagania i wytrzymałość

Jeżyna okazała jest rośliną tolerancyjną co do gleby, dobrze rośnie na większości umiarkowanie żyznych i przepuszczalnych gleb ogrodowych. Wprawdzie preferuje podłoża próchniczne, zasobne w składniki pokarmowe, ale radzi sobie też na glebach uboższych. Krzewy najlepiej rosną na stanowiskach słonecznych lub półcienistych.

Odmiana ’Olympic Double‘ jest wytrzymała na mróz (strefa 5b), jednak w ostre, bezśnieżne zimy, podobnie zresztą jak u odmian owocowych, jej pędy nadziemne mogą czasem przemarznąć. Wówczas uszkodzone gałązki należy przyciąć, aby nie szpeciły regenerujących się z podziemnych odrostów młodych pędów.