Spośród licznych odmian na szczególną uwagę zasługuje najnowsza odmiana magnolii japońskiej ‘Isis’, wyhodowana na Węgrzech w 2009 r. To jedna z nielicznych i jedna z pierwszych odmian magnolii japońskiej, gatunku charakteryzującego się wysoką mrozoodpornością. Nowa odmiana ma wąską, strzelistą koronę i atrakcyjne białe kwiaty.

Zajmuje niewiele miejsca, dzięki czemu może być uprawiana w małych ogrodach przydomowych na terenie całego kraju. Zakwita corocznie i bardzo obficie. Swoją głośną premierę miała w konkursie roślin nowości wystawy „Zieleń to Życie” w 2014 roku, została zgłoszona przez polską szkółkę Szmit i zdobyła najwyższą nagrodę − złoty medal.

Magnolia japońska ‘Isis’ to szybko rosnące, nieduże drzewo o wąskokolumnowym pokroju, osiągające docelowo 8-10 m wysokości i zaledwie 2 do 3 m szerokości. Pędy wznoszą się pionowo do góry i rozgałęziają. Ciemnozielone skórzaste liście są ozdobą drzewa od wiosny do późnej jesieni. Pojawiające się latem liście są lekko czerwonawe.

Kwiaty zawiązują się już w sierpniu, jesienią są w pełni wykształcone, zimują w postaci grubych pąków generatywnych okrytych jedwabistymi włoskami. Swoim kształtem przypominają płomienie świec. Pąki liściowe są kilkukrotnie mniejsze. Kwiaty rozwijają się wczesną wiosną na pozbawionych liści gałęziach na przełomie kwietnia i maja. Kwiaty są pojedyncze, białe, atłasowe, po rozwinięciu gwiaździste. 

Wewnątrz nich znajdują się spiralnie osadzone liczne pręciki i słupki. Jeszcze w trakcie kwitnienia na gałązkach rozwijają się pierwsze liście. Złożone z mieszków owoce dojrzewają jesienią, są zmienne w kształcie, nieregularne, różowoczerwone, mogą być całkiem efektowne.

Magnolie, jak na prawdziwe arystokratki przystało, najlepiej prezentują się w miejscach wyeksponowanych i reprezentacyjnych. 

Magnolia japońska ‘Isis’ - podstawy pielęgnacji

Magnolia japońska ‘Isis’ to drzewo tolerancyjne co do gleby, preferuje podłoża umiarkowanie wilgotne i przepuszczalne o lekko kwaśnym odczynie. Rośliny lubią stanowiska słoneczne, ewentualnie mogą być lekko ocienione.

Odmiana jest zdrowa i odporna na mróz. Po posadzeniu roślin do gruntu glebę warto wyściółkować przekompostowaną korą sosnową, zabezpieczającą powierzchnię ziemi przed szybkim przesychaniem i zachwaszczeniem.