Już pod koniec zimy zwracamy uwagę na ten krzew. Roślina nie chce dłużej trwać w drzemce. Jej pokryte puszkiem pąki nabrzmiewają, pękają i zanim nadejdzie wiosna, uwalniają przepiękne, śnieżnobiałe, gwiazdkowate kwiaty. Magnolia gwiaździsta Magnolia stellata kwitnie wcześniej niż jej większa krewna magnolia pośrednia Magnolia soulangeana. To niejedyna różnica między nimi. Dojrzała magnolia gwiaździsta jest wyraźnie mniejsza od kuzynki i rzadko osiąga wysokość ponad 3 m. Dlatego jest idealnym krzewem do małych ogrodów i na niewielkie rabaty.

Rośnie dosyć wolno, z wiekiem zyskuje szeroko rozłożysty pokrój, a pędy stają się gęste i mocno rozgałęzione. Magnolii gwiaździstej nie należy niepokoić zabiegami pielęgnacyjnymi, zwłaszcza cięciem. Do krzewu zbliżajmy się po odłożeniu na bok sekatora. Gwiaździste kwiaty są mniejsze od kwiatów dużych magnolii, ale za to jest ich znacznie więcej i w dodatku delikatnie pachną.

Pomimo wcześnie rozpoczynanej wegetacji, magnolia gwiaździsta nie boi się mrozu. Jej pąki i rozwinięte kwiaty bez szkody znoszą lekki spadek temperatury poniżej 0°C. Silniejszy mróz powoduje brązowienie płatków kwiatowych, ale całemu krzewowi nie dokuczy. W hodowli powstały formy o zróżnicowanych cechach. Odmiany ‘Waterlily’ i ‘Royal Star’ kwitną trochę później i dlatego też nie są narażone na działanie późnych przymrozków. Ich kwiaty są trochę większe i gęściej wypełnione płatkami. Niemal wszystkie odmiany mają kwiaty śnieżnobiałe.

Wyjątkiem jest ‘Rosea’ o płatkach kwiatowych w delikatnym odcieniu koloru różowego. Jednak spośród różowych magnolii wartościowszy od niej jest mieszaniec Magnolia x loebneri ‘Leonard Messel’. Niezwykle efektowną aranżację tworzy biały krzew z bylinami ozdobnymi. Ze względu na wczesne kwitnienie będą to przede wszystkim rośliny cebulowe

Magnolie nie tolerują ingerencji w obrębie bryły korzeniowej, dlatego rośliny towarzyszące warto sadzić wraz z krzewem. Zamiast gatunków cebulowych, które wymagają regularnego przesadzania, do podsadzenia magnolii gwiaździstej wykorzystajmy te, które potrafią samodzielnie się rozprzestrzeniać, jak np. cebulica i narcyzy.

Wymagania uprawowe

Magnolia gwiaździsta nie ma nadzwyczajnych wymagań. Jednak aby zdrowo rosła i bujnie kwitła, należy koniecznie przestrzegać kilku podstawowych zasad. Krzew najlepiej czuje się w miejscu w pełni nasłonecznionym lub półcienistym z ziemią mało zwięzłą i kwaśną. Podłoże gliniaste należy bezwzględnie polepszyć dodatkiem nieodkwaszonego torfu i piasku.

Magnolia lubi ziemię równomiernie wilgotną, ale niezbyt mokrą. W zbyt wilgotnym podłożu korzenie bardzo łatwo gniją, zwłaszcza w kilku początkowych miesiącach po posadzeniu. Na wiosnę warto zasilić krzew nawozem o przedłużonym działaniu lub kompostem.

Jak wszystkie gatunki z tego rodzaju, magnolia gwiaździsta ma bardzo delikatny i wrażliwy system korzeniowy. Bardzo źle znosi przesadzanie. Dlatego miejsce dla pięknego krzewu należy wybierać bardzo starannie i rozważnie, jeśli chcemy, aby rósł tu spokojnie przez wiele lat.

Ze względu na delikatne korzenie wielu hodowców odradza uprawę magnolii nawet w dużych pojemnikach. Odmiany magnolii gwiaździstej są w większości bardzo podobne
i trudno je od siebie odróżnić.  Najpopularniejsze formy to ‘Waterlily’ i ‘Royal Star’.