Moją pierwszą magnolię, która teraz ma już ponad 20 lat, kupiłam na wystawie ogrodniczej i nie miałam pojęcia, jaka to odmiana. Teraz wiem już o nich wszystko i zbieram w ogrodzie tylko najwspanialsze okazy.


Stanowisko i podłoże dla magnolii

Magnolie lubią stanowiska ciepłe, słoneczne, osłonięte od silnych wiatrów oraz kwaśną (pH 5–6), próchniczną i przepuszczalną glebę. Jeśli będzie ona zasadowa lub podmokła, to roślina zacznie chorować. Miałam ogród piaszczysty, dlatego zaczęliśmy z mężem od nawiezienia 3 wywrotek torfu wysokiego, wzbogacenia gleby w kompost i nawozy mineralne. Później wszystko dokładnie przekopaliśmy, żeby podłoże miało jednolitą strukturę.


Sąsiedztwo dla magnolii

Moje magnolie posadziłam w niewielkich grupach (po 3–5 odmian) na tle cisów, które tworzą żywopłot. Ciemnozielone tło jest najlepsze, by uwydatnić wszystkie walory kwitnących krzewów. Sadzonki umieściłam zgodnie z ich pokrojem – przy żywopłocie największe, a więc magnolie japońskie o średnicy korony do 6 m. Następnie posadziłam różne odmiany magnolii pośredniej (4–5 m), a od frontu mam najmniejszą, moją ulubioną magnolię gwiaździstą (2,5 m).


Sadzenie

Wszystkie moje okazy pochodzą z upraw w pojemnikach. Jest to ważne, ponieważ magnolie mają wyjątkowo wrażliwy system korzeniowy. Gdy kupujemy sadzonki kopane, istnieje ryzyko, że korzonki będą uszkodzone, zgniją i roślina umrze. Sadzenie rozpoczynam w kwietniu. Magnolię umieszczam na taką głębokość, jakiej wysokości jest doniczka. Delikatnie wkładam w dół, obsypuję lekką, pulchną ziemią i podlewam 10 l wody. Nie udeptuję ani nie uciskam, bo mogłabym uszkodzić korzenie.


Pielęgnacja
Magnolie to wymagające krzewy. Trzeba je ściółkować, nawozić i chronić przed mrozem. Do ściółkowania używam kory, a przed zimą okrywam je kopczykami z dębowych liści. Zapobiega to szybkiemu wysychaniu gleby i korzeni, bowiem rośliny te mają bardzo płytki system korzeniowy. Zimą zaś chroni je przed mrozem. Zasilam moje krzewy trzy razy w roku – pod koniec
marca, w połowie kwietnia, a także na początku maja. Używam Azofoski, ponieważ zawiera wszystkie składniki potrzebne roślinie na wiosnę.