Dlaczego żywopłot stracił liście?

Na moim żywopłocie pojawiły się ostatnio brązowe plamy. Niedługo potem w tych miejscach opadły liście. Zanim zauważyłam niepokojące zmiany, widziałam jak sąsiad robił oprysk winorośli. Czy jego zabiegi mogły zaszkodzić moim roślinom?

To zależy od preparatu stosowanego przez sąsiada, pory dnia i odległości, w jakiej wykonywał oprysk. Przyczyn brązowienia i opadania liści szukałabym w samej roślinie. Mogą za nie odpowiadać choroby grzybowe, np. antraknoza albo plamistość liści. Ich objawy łatwo rozpoznać – na powierzchni liści krzewów pojawiają się małe brązowe plamki, często z ciemniejszą obwódką.

Po kilku dniach powiększają się, w końcu obejmując całą powierzchnię liścia. W przypadku pierwszej choroby, liście zwijają się i przez dłuższy czas wiszą na pędach. Choroby grzybowe występują szczególnie obficie podczas ciepłego i wilgotnego lata.

 

  


  

Czy mogę wysiać rzodkiewkę latem?

Wiem, że sałaty i rzodkiewki nie powinno się uprawiać w środku lata, bo mogą im zaszkodzić upały. Może są jednak jakieś sposoby, by ochronić letni siew tych warzyw przed palącym słońcem?

W tym przypadku wysianym warzywom trzeba zapewnić naturalny parasol. Należałoby wcześniej posadzić albo wysiać szpinak. Ma on bujne liście, które z powodzeniem ochronią wschodzącą sałatę lub rzodkiewkę. Szpinak należy wysiać w odstępach około 50 cm, a pomiędzy jego rzędy posadzić sałatę, rzodkiewkę, pietruszkę naciową, cykorię, cebulę na szczypior itp.

Kiedy młode siewki wzejdą i staną się odporniejsze na słońce, szpinak można zebrać do zjedzenia. Jeśli nie jesteśmy jego zwolennikami, obcięte liście możemy pozostawić jako ściółkę lub całe rośliny przeznaczyć na zielony nawóz.

 


 

Jak ochronić się przed wiatrem?

Nasza działka jest położna na wzniesieniu. Nie rosną na niej żadne duże rośliny, 
a kiedy wieje wiatr, trudno tu pracować – nie mówiąc już o wypoczynku. Jak i z czego najlepiej zrobić osłonę przed wiatrem?

Przede wszystkim taka ścianka powinna być przepuszczalna. Szczelna bariera powoduje, że wiatr opiera się o nią, następnie odbija, po czym z jeszcze większą siłą wiruje po jej drugiej stronie. Należy zatem przyjąć metodę ustawienia „sit” o coraz mniejszych oczkach. Pierwszą zaporą może być sztachetowy płot, za którym w odległości 30–40 cm posadzimy krzewy – drugą barierę. Przyjmuje się, że osłona zatrzymuje wiatr na odległość równą 10 razom jej wysokości.

Zatem krzewy o wysokości 1 metra osłonią 10 metrów terenu. Jeśli ścianka okaże się nadal zbyt niska, to za krzewami warto posadzić drzewka. Bardzo efektowną kompozycję wiatrochronną tworzą różaneczniki wraz z głogami dwuszyjkowymi prowadzonymi na kształt drzewka. Różaneczniki mają dodatkową zaletę – są zimozielone, zatem chronią przed silnymi podmuchami przez cały rok. 

 


 

W jaki sposób można rozmnożyć hortensje?

Moja znajoma ma w ogrodzie mnóstwo hortensji. Twierdzi, że nie kupuje krzewów, tylko sama je rozmnaża. Mnie ta sztuka jeszcze nigdy się nie udała. Proszę o poradę, jak samodzielnie rozmnożyć te piękne rośliny. 

Najprostszą metodą rozmnożenia hortensji jest obcięcie dolnych, grubych pędów tegorocznych i wstawienie ich do wazonu. Po kilku tygodniach gałązki wypuszczą korzenie i będzie można przenieść je do doniczek. Pamiętajmy, aby w czasie ukorzeniania często wymieniać wodę w wazonie. Nieco dłuższy, ale równie skuteczny sposób uzyskania sadzonek hortensji to przysypywanie glebą dolnych pędów. Wybraną gałązkę odginamy, bez odcinania, od rośliny matecznej.

Układamy na glebie, przytrzymujemy szpikulcem lub kamieniem i obsypujemy ziemią. W kolejnym sezonie odgięty pęd powinien już być samodzielną, ukorzenioną rośliną. Wtedy można już go odciąć od rośliny-matki.

Sklepy ogrodnicze oferują specjalną mieszankę ziemi do ukorzeniania i rozmnażania roślin – taki zakup może być pomocny. 

 

 


 

Co to za magnolia?

W programie telewizyjnym widziałam magnolię, która kwitnie 2 razy w roku. Nie zapamiętałam jej nazwy. Jaka to odmiana?

Chodzi zapewne o magnolię 'Winelight'. To nowinka na rynku ogrodniczym, dlatego jeszcze nie we wszystkich sklepach można ją kupić. Drzewko rzeczywiście kwitnie dwa razy w roku – na wiosnę i latem. Kwiaty pojawiające się latem są jednak nieco uboższe. Zamknięte pąki mają lekko winny kolor, a wewnątrz są śnieżnobiałe. Uprawa tej rośliny nie różni się niczym innym od sposobu pielęgnacji innych magnolii. Jak wszystkie przedstawicielki tego gatunku lubi przepuszczalną glebę o lekko kwaśnym odczynie oraz ciepłe i osłonięte od wiatru stanowisko.