Gdy lato w pełni, na naturalistycznych rabatach królują zwiewne świece kwiatostanów pluskwic Actaea. Już na przełomie lipca i sierpnia rozkwitają piękne pluskwice groniaste Actaea racemosa, które pochodzą z Ameryki Północnej. Osiągają aż do 180 cm wysokości, a posadzone z tyłu rabaty będą doskonałym tłem dla innych roślin. Jeżeli tylko zapewnimy im dostateczną wilgotność, sprawdzą się nawet na słonecznych stanowiskach.

Ich równie wysoka krewniaczka pluskwica sercolistna Actaea racemosa var. Cordifolia preferuje gleby suchsze. W sierpniu wśród jej okazałych pierzastosiecznych liści ukazują się kremowobiałe kwiaty przyciągające roje pszczół i innych owadów. Azjatycka pluskwica gałęziasta Actaea ramosa dorasta do 2 metrów. Uwagę zwracają także jej długie na 30 cm, pachnące, białe kwiatostany. Niebywałą atrakcją są czerwonolistne odmiany − ‘Pink Spike’ oraz ‘Atropurpurea’.

Najpóźniej kwitnie znacznie niższa pluskwica prosta Actaea simplex. Osiąga od 120 do 150 cm wysokości i tworzy wysmukłe pojedyncze lub rozgałęzione, łukowato wygięte kwiatostany. Jej najpiękniejsze odmiany to ‘Brunette’ oraz ‘Chocoholic’ o ciemnych liściach, a także śnieżnobiała ‘White Pearl’. Wysokie byliny to niezbędny pionowy element na rabacie. Mimo że pluskwice swój wiosenny rozwój rozpoczynają dość późno, to latem doskonale sprawdzą się w tej roli.

Ich kwitnące w lipcu gatunki idealnie komponują się z tawułką, funkiami i bodziszkami, a rozkwitające nieco później − z astrami, jesiennymi zawilcami, rozchodnikami okazałymi, tojadami i rdestami. Natomiast między paprociami i trawami ozdobnymi rozbłysną jak srebrzyste świece. Pluskwice po posadzeniu rozwijają się powoli. Warto jednak uzbroić się w cierpliwość, aby po kilku latach zaskoczyły nas swym silnym wzrostem i bardzo obfitym kwitnieniem.

 

Pluskwica

Nazwa botaniczna: Actaea syn. Cimicifuga  

Wysokość: w zależności od odmiany od 50 do 180 cm

Okres kwitnienia: od czerwca do października 

Stanowisko: zasobne i wilgotne, najlepiej częściowo zacienione

Pielęgnacja: pod koniec zimy ścinamy rośliny tuż przy ziemi, wczesną wiosną zasilamy kompostem, nawozem lub ziemią liściową

Rozmnażanie: przez podział kępy wczesną wiosn

 

Warto wiedzieć

Suche owoce pluskwicy zdobią rabaty też zimą, więc nie ścinajmy ich aż do przedwiośnia. Nowe okazy możemy otrzymać z siewu, jednak jest to uciążliwe. Ich nasiona, by wykiełkować, potrzebują okresu niskich temperatur, poza tym wschodzą długo i nierównomiernie. Lepiej rozmnożyć je wiosną przez podział kępy. Sadzimy je w luźnej, żyznej i wilgotnej glebie, od 3 do 5 roślin na m2, z dala od gatunków silnie rosnących.