Spis treści:

  1. Burak liściowy - uprawa
  2. Burak liściowy na balkonie

Burak liściowy - uprawa

Warzywo to możemy uprawiać z siewu wprost do gruntu, bądź z rozsady.

Na zbiór wczesny rozsadę przygotowujemy pod osłonami wysiewając nasiona w II. Produkcja rozsady trwa około 40 dni. Na miejsce stałe wysadzamy rośliny w pierwszych dniach kwietnia w rozstawie 40-50x20-30 cm. W uprawie wiosennej liście i ogonki buraka liściowego można zbierać już od końca kwietnia.

Na zbiór letni i jesienny najczęściej sieje się nasiona wprost do gruntu. Zaczynamy od połowy IV, a kończymy siew z początkiem VII. W uprawie na młode liście możemy nasiona wysiewać nawet co dwa tygodnie w rzędy co 40-50cm. Po wzejściu przerywamy siewki pozostawiając je w odległości co 20-25cm w rzędzie. Po 8-10 tygodniach od siewu rośliny są gotowe do zbioru. Zbiór trwa od końca września nawet do późnej jesieni.

Burak liściowy wykazuje małą wrażliwość na przymrozki, długi dzień i wysoką temperaturę. Najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych, toleruje również lekkie zacienienie Nie ma tendencji do wczesnego wybijania w pędy kwiatostanowe.

Uprawy nie należy zakładać w monokulturze. Burak źle rośnie obok czosnku, bobu, fasoli tycznej, marchwi, ziemniaków i szpinaku. Obok buraków warto siać zioła, zwłaszcza cząber, kminek czy kolendrę. Ich zapach odstrasza szkodniki, takie jak mszyca trzmielinowo-burakowa, śmietka ćwiklanka czy śmietka burakowa.

Podniesione grządki doskonale sprawdzą się w tym przypadku!

Ze względu na krótki okres wegetacji, burak liściowy świetnie nadaje się na poplon, na przykład po wczesnych kapustnych czy dyniowatych

Co prawda uprawiać go można na wszystkich glebach, z wyjątkiem piasków i ciężkich glin, lecz preferuje gleby żyzne, o dużej pojemności wodnej.

Burak liściowy w zasadzie może być uprawiany jedynie na nawozach mineralnych, jednak stwierdzono, że pozytywnie reaguje na nawożenie obornikiem lub nawozami zielonymi. . Uprawia się go w pierwszym lub drugim roku po oborniku.

Pielęgnacja roślin polega wyłącznie na odchwaszczaniu i nawadnianiu. Między innymi ze względu na krótki okres wegetacji buraka liściowego nie stosuje się w jego uprawie żadnych herbicydów ani innych środków ochrony roślin.

Burak liściowy na balkonie

Buraki liściowe ją jednym z warzyw, które możemy wysiać na balkonie. Musi być jednak spełniony jeden warunek - bardzo słoneczne stanowisko od strony zachodniej lub południowej. Nasiona buraka wysiewamy do doniczki wypełnionej ziemią ogrodniczą z dodatkiem kompostu lub nawozu wieloskładnikowego. Na dnie donicy układamy warstwę drenażu. Rośliny wymagają częstego i regularnego podlewania i nawożenia.