W warzywniku jest teraz  wiele do zrobienia. Zbiory sałaty, marchwi oraz fasoli tycznej trwają w najlepsze, dlatego już teraz warto pomyśleć o materiale nasiennym na przyszły rok. Z grządek znikają także groch i wczesne ziemniaki, pozostawiając po sobie głęboko spulchnioną, żyzną ziemię, doskonale nadającą się pod uprawę smacznych warzyw jesiennych.

Najlepszą porą na wysiew kapusty pekińskiej lub chińskiej jest druga połowa lipca. Jeśli potrzebujemy tylko kilku główek lub gdy nie ma miejsca na wysiew nasion, kupujmy rozsadę w ogrodnictwie. Mało jeszcze znaną nową odmianą dalekowschodniej kapusty jest ‘Tatsoi’, którą można wysiewać na grządce do końca sierpnia i zbierać już po miesiącu.

Jej liście tworzą zwartą, gęstą rozetę. Ścinamy albo całą główkę, albo obrywamy tylko pojedyncze liście. Trochę lepiej znany jarmuż także oferuje nowe formy, np. ‘Starbor’, który najlepiej smakuje w fazie „baby”. W tym celu uprawia się go gęściej, w ok. 20-cm odstępach. Młode liście dodaje się do sałatowych surówek lub krótko dusi.     

 

Boćwina oraz burak ćwikłowy       

Boćwina, czyli burak liściowy, może być uprawiana także dla młodych, bardzo delikatnych liści albo po prostu jak zwyczajne warzywo liściowe. Wspaniały smak ma odmiana ‘Fantasy’ o ognistoczerwonych, delikatnych i dosyć cienkich ogonkach liściowych. Wysiewamy ją w rzędach co 30 cm. Młode rośliny przerywamy, zależnie od przeznaczenia, co 7-15 cm.

Do uprawy poplonowej nadaje się także burak ćwikłowy. W okolicach o łagodniejszym klimacie buraki wysiane na przełomie lipca i sierpnia nadają się do spożycia pod koniec września. W sprzyjających warunkach niektóre odmiany, jak np. ‘Czerwona Kula’, można zbierać, gdy korzenie osiągną wielkość piłeczki do tenisa stołowego.

Koper włoski tworzy bardzo duże cebule pod koniec lata. Wyhodowane wcześniej młode rośliny flancujemy na grządce do połowy sierpnia. Cebule nadają się do zbioru już po 8 tygodniach. W rejonach o ostrzejszym klimacie to jesienne warzywo warto uprawiać w inspekcie z ziemią przykrytą warstwą dojrzałego kompostu grubości 2-3 cm. Ograniczoną powierzchnię można wykorzystać optymalnie, wysiewając w międzyrzędziach rzodkiewkę lub kapustę chińską. Obie rośliny rosną tak szybko, że znikną z grządki, zanim cebule fenkułu zaczną mocno zwiększać swą objętość, potrzebując coraz więcej miejsca.

Uprawa sałaty jest dziś dosyć łatwa. Można już kupić nasiona, np. sałaty masłowej ‘Lento’, na taśmie, rozmieszczone we właściwych odstępach. Młode rośliny nie wymagają przerywania, które jest zajęciem żmudnym i czasochłonnym. Łatwiejsze jest także pielenie grządki. W ciepłe dni sałatę najlepiej wysiewać wieczorem. Rozłożoną taśmę podlewamy zimną wodą. Tak potraktowane wrażliwe na ciepło nasiona wzejdą niezawodnie. 

 

 

Uprawa ziół w doniczkach

Potrzebne w kuchni zioła jednoroczne z powodzeniem możemy uprawiać w doniczkach lub płaskich misach na balkonie, tarasie lub parapecie okna kuchennego. Liście kolendry wzbogacają smak potraw azjatyckich. Trybula wykorzystywana jest w kuchni francuskiej. Koperek dodajemy do potrawy z jaj, ryb, surówki i sałatki. Ostrzejszy smak ma rukola. Wszystkie zioła dobrze rosną także w lekkim półcieniu. Wysiewamy je jeszcze do połowy września porcjami co 2-4 tygodnie. Nasiona przykrywamy cienką warstwą ziemi, utrzymując ją w stanie wilgotnym aż do skiełkowania.

 

W wakacje sadzić możemy m.in.:

- Burak liściowy o złocistożółtych lub ciemnoczerwonych ogonkach jest ozdobą grządki warzywnej.

- Szpinak na zbiór jesienny lub zimowanie można wysiewać jeszcze na początku sierpnia. Wybieramy odmiany odporne na mączniaka. 

- Rzodkiewkę można jeść już po 4 tygodniach od wysiewu.

- Endywia ‘Eminence’ tworzy duże główki z jędrnymi, lekko gorzkimi liśćmi. Przy braku miejsca wysiewamy ją do doniczek na początku sierpnia i później flancujemy na grządce.

- Roszponkę wysianą w sierpniu zbieramy już od połowy września.

- Fenkuł wysiewamy w drugiej połowie czerwca lub do połowy sierpnia sadzimy młode rośliny.

- Sałatę listkową można zbierać 2-3 razy.

- Burak czerwony dobrze rośnie także w miejscu półcienistym.

 

Przykładowa grządka z warzyw letnich

Na przykładowej grządce szerokości około 1,2 m kolorową mieszankę tworzą różne warzywa w uprawie współrzędnej. Jeszcze teraz możemy je wysiewać i sadzić. Pod koniec lipca do początku sierpnia jako poplon uprawiamy (pośrodku grządki) jarmuż zielony, np. odmiany ‘Winterbor’ lub ‘Hektor’, oraz czerwonolistną formę ‘Redbor’. Z prawej i lewej strony wysiewamy po jednym rządku szpinaku.

Zamiast niego możemy flancować rozsadę boćwiny o kolorowych ogonkach liściowych. Na prawej części grządki wysiewamy rzodkiewkę, po przeciwnej stronie zimotrwały szczypiorek. Na obrzeżach grządki jest miejsce dla roszponki: wysiewamy po dwa rzędy w odstępach 8-10 cm.