Spis treści:

  1. Kapusta pekińska wysiew
  2. Stanowisko
  3. Kapusta pekińska - pielęgnacja
  4. Zbiór

Kapusta pekińska wysiew

Kapustę pekińską możemy wysiewać na rozsadę lub do gruntu. Należy pamiętać, że podczas wysiewu gruntowego jest on zalecany wtedy, gdy planujemy zbiór jesienny. Jest to spowodowane temperaturą oraz ryzykiem wcześniejszego kwitnięcia. Natomiast przy siewie rozsadowym uważajmy, aby siać nasiona pojedynczo, gdyż roślina ta źle znosi pikowanie. Wysiew do gruntu może być przeprowadzany już na przełomie kwietnia i maja oraz na przełomie sierpnia i września. Podczas tworzenia dołków pod wysiew, należy przyjąć około 1,5 cm głębokości oraz 40 cm między rzędami.

Sprawdź nasze rekomendowane nasiona kapustnych, które są naszymi faworytami!

Stanowisko

Może być uprawiana zarówno w inspekcie, jak i w gruncie bez osłony. Podczas uprawy wiosennej wysiewamy na przełomie kwietnia - maja z uwzględnieniem warunków atmosferycznych. Natomiast wprost do gruntu na zbiór jesienny szykujemy siew w okolicach sierpnia - września.

Kapusta pekińska - pielęgnacja

Kapusta pekińska, podobnie jak inne odmiany kapustnych, jest dość wymagającą rośliną i ma ogromne zapotrzebowanie na składniki odżywcze. następuje to zwłaszcza podczas wytwarzania się główek kapusty. Jej zapotrzebowanie wynika z płytkiego systemu korzeniowego, który nie jest stworzony do magazynowania zbyt dużej ilości wody. Istotne jest regularne podlewanie w fazie wzrostu.

Wymaga żyznej i próchniczej ziemi, najlepiej po przekompostowaniu lub użyciu obornika. Istnieje wtedy pewność, że roślina będzie miała idealne warunki rozwoju. Utrzymujmy wilgotną glebę na poziomie pH do 7. W przypadku zaniedbań, takich jak brak wody czy składników odżywczych nastąpi niewykształcenie główek oraz żółknięcie i brązowienie liści. Należy pamiętać, aby w przypadku kapustnych, jak i innych roślin stosować płodozmian - tak ważny ze względu na szkodniki oraz choroby wspólne.

Zbiór

Zarówno w zbiorze wiosennym, jak i jesiennym zbieramy jedynie duże, dobrze wykształcone główni kapusty pekińskiej. Podczas tego ostatniego należy pamiętać, aby nie spóźnić się - roślina ciężko znosi pierwsze przymrozki. Zbiór może nie przetrwać.

Zbiór główek przeprowadza się ręcznie, gdy będą dostatecznie duże, zwięzłe i całkowicie wykształcone. Jesienią należy jednak zdążyć przed przymrozkami, gdyż roślina nie jest na nie dostatecznie odporna (znosi jedynie do ok. -3°C).