Kapusta biała to gatunek mający największe znaczenie w uprawie towarowej warzyw w Polsce. Jest rośliną klimatu umiarkowanego, a wyrośnięte okazy wytrzymują spadki temperatur nawet do -8°C. Jeśli jednak przed planowanym zbiorem wystąpiły przymrozki, to bezwzględnie należy poczekać, aż głowy kapusty rozmarzną na grządkach.

Mocno przemarznięte nie nadają się do długiego przechowywania, są za to doskonałe do kiszenia. Proces kiszenia zachowuje właściwości odżywcze kapusty, zwłaszcza witaminę C. Warto o tym pamiętać i nie zrażać się do samodzielnego kiszenia tego smacznego warzywa.

Jeśli mamy beczkę, można nastawić do kiszenia także całą głowę kapusty, umieszczając ją blisko dna beczki i zasypując uszatkowaną. Do świąt Bożego Narodzenia głowa powinna się ukisić, a jej liście dodadzą świątecznego smaku gołąbkom. Do kiszenia nadaje się także kapusta czerwona, której raczej nie dostaniemy w handlu.

Późne odmiany kapust zbiera się od końca października do połowy listopada. Najdłużej na polu może zostać kapusta włoska, a niektóre jej odmiany nadają się do zbiorów zimowych.