Warzywa kapustne, tj. kapusta głowiasta biała, czerwona, kapusta włoska, kalafior, brokuł czy kalarepa, są roślinami klimatu umiarkowanego, dlatego dobrze znoszą niezbyt wysokie temperatury. Nasiona należy wysiać do skrzynek wysiewnych lub bezpośrednio do doniczek czy wielodoniczek o średnicy 4-6 cm. Rozsadę produkujemy w szklarni, tunelu foliowym lub inspekcie, a temperatura powinna wynosić ok. 14-18°C.

Rośliny należy regularnie podlewać, zwłaszcza rozsadę kalafiora i brokułu, która jest bardziej wrażliwa na przesuszenie niż rozsada kapusty białej. Produkcję rozsady zaczynamy pod koniec lutego lub na początku marca, a jej sadzenie w kwietniu.

Ciekawym warzywem należącym do tej grupy jest kapusta chińska (pak choy). Tworzy luźne rozety liści, które mogą być spożywane na surowo lub po ugotowaniu czy duszeniu. W zależności od odmiany, ogonki liściowe mają zabarwienie białe lub jasnozielone, są soczyste i smaczne. Zbiór kapusty chińskiej przeprowadzamy po ok. 2 miesiącach od siewu nasion. Uprawiamy ją zarówno z siewu, jak i z rozsady. Dla uzyskania rozsady nasiona należy wysiać w połowie marca, a wysadzić do gruntu po 4 tygodniach.