Kalafior jest warzywem dość powszechnie znanym i spożywanym w naszym kraju. Obecna forma uprawna wywodzi się najprawdopodobniej od brokuła. Jest to najmłodsza odmiana botaniczna rodziny warzyw kapustowatych.

Kalafiory cenione są za smak i wartość odżywczą, która, mimo że ustępuje brokułom, jest stosunkowo wysoka. Część jadalną stanowi tzw. róża, będąca szczytową częścią łodygi, nie zaś kwiatostan. Róże mogą mieć różne zabarwienie. Najbardziej pożądane jest intensywnie białe, ewentualnie kremowe, jednak w sprzedaży pojawiają się także kalafiory o zabarwieniu pomarańczowym, fioletowym i jasnozielonym.

Z tych ostatnich sporą popularnością cieszą się kalafiory typu Romanesco 
o ciekawym żółtozielonym zabarwieniu oraz stożkowatym kształcie róż. Dodatkowo poszczególne różyczki także tworzą stożkowe wieżyczki – minarety.

Kalafiory, podobnie jak brokuły, zawierają szereg biologicznie czynnych substancji, bardzo ważnych dla naszego organizmu. Jak wszystkie warzywa kapustne zawierają one glukozynolany. Jednym z ważniejszych dla zdrowia składnikiem jest sulforafan, należący do tej grupy. Wykazuje on potwierdzone 
w licznych badaniach działanie przeciwnowotworowe.  

 

Kolorowe kalafiory, oprócz cennych witamin i składników mineralnych, zawierają także barwniki o działaniu prozdrowotnym. Zielone zawierają chlorofil, fioletowe antocyjany, pomarańczowe zaś karotenoidy. Wszystkie barwniki roślinne mają właściwości przeciwutleniające, chronią zatem nasz organizm przed wolnymi rodnikami.

Zawartość witaminy C wynosi od 40 do 100 mg w 100 g kalafiorów, jednak jest wyższa u kolorowych odmian. Niestety, białe róże charakteryzują się niższą wartością odżywczą. Jednak należy pamiętać o tym, że decydujące znaczenie ma ilość spożywanego warzywa. Dodatkowo warzywo to dostarcza minerałów, takich jak wapń, żelazo, magnez oraz witamin z grupy B.

Podobnie jak brokuły, kalafiory nie nadają się do długiego przechowywania. Można spożywać je zarówno po ugotowaniu, smażeniu czy duszeniu, ale także na surowo. Natomiast dla kolorowych kalafiorów najlepszą metodą pozwalającą na zachowanie ich barwy jest krótkotrwałe gotowanie na parze lub spożycie na surowo. Można także dla lepszego zachowania barwy róż dodać odrobinę cukru do gotowania.

Większość obecnie dostępnych odmian kalafiorów kolorowych przeznaczona jest na zbiór późny, jesienny. Jednak 
w uprawie amatorskiej można pokusić się na ich wcześniejszą uprawę.