Uprawa warzyw i ziół w pojemnikach nie sprawia zbyt wielu trudności, choć wymaga większej uwagi niż uprawa roślin ozdobnych. Bardzo ważną kwestią jest regularne podlewanie – w godzinach rannych lub wieczornych, w zależności od wystawy balkonu. W okresie, w którym mogą wystąpić przymrozki, podlewamy rano, wieczorne nawadnianie może doprowadzić do przemarznięcia bryły korzeniowej, a tym samym również roślin. Najlepsza do uprawy warzyw jest wystawa południowa, zachodnia lub wschodnia.

Druga kwestia to zasilanie, warzywa odznaczające się wyższymi wymaganiami pokarmowymi powinny być stale dokarmiane nawozami płynnymi lub granulowanymi, najlepiej o przedłużonym działaniu. W handlu spotykane są warzywa w wersji mini, określane czasem jako „baby”, jak kapusta (biała, np. ‘Piccolor’, czerwona ‘Redball’ i włoska ‘Fiona’), brokuły, marchew (‘Baby Mignon’), pomidory drobnoowocowe (‘Maskotka’, ‘Koralik’), ogórki, a także grzyby, np. boczniaki, shiitake i ucho bzowe.

Sprawdzonymi roślinami owocowymi do sadzenia w pojemnikach są rośliny jagodowe, zwłaszcza truskawki i poziomki (będzie się do tego nadawała praktycznie każda odmiana rosnąca w polu). Szczególnie do tego typu upraw polecane są odmiany określane jako pnące. W rzeczywistości są to truskawki, które się zwieszają, wytwarzając długie rozłogi. Sadzonki wymagają starannej opieki, przede wszystkim utrzymania stałej wilgotności podłoża i częstszego podlewania. Do uprawy w balkonowych skrzynkach nadają się także poziomki. Maleńkie krzewinki będą rosły w jednym miejscu nawet 2-3 lata. Sadzonki sadzimy do pojemników z ziemią ogrodową.

Sadzona w pojemnikach może być też borówka amerykańska. Borówka wymaga specyficznego podłoża, które powinno być wyjątkowo kwaśne i przepuszczalne. Najlepiej, jeśli wypełnimy donice torfem wysokim, który dostępny jest w większości sklepów ogrodniczych. Z krzewów owocowych do uprawy w dużych donicach nadają się również agrest, porzeczki i jagoda kamczacka. Najlepsze są te odmiany, które charakteryzują się niewielkimi wymaganiami i małą siłą wzrostu.

Z drzew owocowych na balkon nadają się zwłaszcza jabłonie, jednak tylko te szczepione na podkładkach superkarłowych, jak P.22 czy M.27. Drzewa na nich uszlachetnione będą rosły bardzo powoli i nawet po wielu latach nie powinny osiągnąć więcej niż 1,5-2 m wysokości. Godne polecenia są odmiany ‘Szampion’, ‘Pinova’ i ‘Idared’. Łatwe do prowadzenia w pojemnikach są też grusze. Ich największą zaletą jest tworzenie symetrycznych koron, które można prowadzić płasko przy ścianie. Również i tu wybieramy wyłącznie odmiany uszlachetniane na pigwie, przez co drzewka wyjątkowo słabo rosną.  

Sztuka cięcia drzew w pojemnikach

Wszystkie drzewa rosnące na ograniczonej przestrzeni wymagają specyficznego rodzaju cięcia. Przycinanie powinno z jednej strony zapewnić roślinom odpowiedni wzrost i ładny pokrój, a z drugiej odpowiednią ilość owoców. Dla roślin w pojemnikach szczególnie przydatne jest cięcie opracowane przez francuskiego ogrodnika, zwane cięciem Loretta lub cięciem na trzy oczka.

Jest ono łatwe do wykonania, aczkolwiek niezbędna jest tutaj systematyczność. Cięcie drzew polega na skracaniu wyrastających gałązek za trzecim oczkiem, licząc od nasady pędu. Wykonujemy je praktycznie przez cały okres wegetacji. Powoduje to wyrastanie samych krótkopędów owoconośnych. Są one najcenniejsze, ponieważ to właśnie na nich zawiązują się owoce. Tego rodzaju cięcie silnie ogranicza wzrost gałęzi, a przez to całego drzewa.

Drzewa i krzewy rosnące w pojemnikach są bardziej wrażliwe na uszkodzenia korzeni w trakcie mroźnych dni. Pamiętajmy o dobrym osłonięciu donic zaraz na początku zimy. Dno doniczki musi mieć otwór do odpływu wody. Nie zapominajmy o nawożeniu, najlepiej nawozami wieloskładnikowymi.