Szukając atrakcyjnych sposobów na urządzenie balkonu, nie zapomnijmy o ziołach. Możemy z nich mieć potrójny pożytek: piękną dekorację roślinną, korzystnie wpływające na nasze zdrowie, samopoczucie i nastrój, zapachy oraz świeży dodatek do potraw. Aromatyczne zioła i rośliny przyprawowe wprowadzają na balkon także wrażenie naturalności.

Aby uzyskać oczekiwany efekt uprawowy, warto wcześniej zasięgnąć informacji, jak rosną poszczególne gatunki ziół i roślin przyprawowych (wysokość, pokrój, stopień rozkrzewienia, wielkość i kształt liści) i jakie mają wymagania. Okazuje się, że większość z nich do prawidłowego wzrostu potrzebuje dużo ciepła i światła, umiarkowanej ilości wody, przepuszczalnego  i niezbyt zasobnego w składniki pokarmowe podłoża (tymianek, szałwia, lebiodka).

W miejscach  słonecznych i osłoniętych przed wiatrem rośliny te gromadzą najwięcej substancji aromatycznych. W miejscach półcienistych, w wilgotnym i próchnicznym podłożu najlepiej czują się pietruszka, lubczyk i mięta. Ziół nie dokarmiany za często, bo przenawożone tracą ładny wygląd i aromat. Do jednej ceramicznej donicy możemy posadzić kilka gatunków ziół.