Zdecydowanym liderem wśród warzyw strączkowych jest fasola. To roślina ceniona przede wszystkim ze względu na swoje wysokie wartości odżywcze. Stanowi bardzo ważne źródło białka oraz witamin i soli mineralnych. Strąki fasoli szparagowej są przy tym niskokaloryczne i lekkostrawne. Warzywo nadaje się do bezpośredniego spożycia i do przetwórstwa – na przykład konserwowania czy mrożenia.

 

Wskazówki uprawowe

- Fasola to roślina ciepłolubna, wrażliwa na przymrozki. Siew przeprowadzamy w drugiej połowie maja. Odmiany szparagowe karłowe z powodzeniem możemy wysiewać co 10–14 dni aż do połowy lipca. W ten sposób przedłużymy okres zbiorów.

- Rośliny nie uprawiamy co roku na tym samym miejscu ze względu na podwyższone ryzyko porażeniem przez choroby i szkodniki. Zalecany jest min. 4-letni płodozmian. Fasolę najlepiej sadzić po kapuście, kalafiorach, cebuli, pomidorze, ogórku, sałacie i ziemniakach.

- Stanowisko słoneczne, osłonięte od zimnych wiatrów. Gleba żyzna, próchniczna.

- Fasola nie ma zbyt wysokich wymagań wodnych, jednak jej niedostatek może spowodować opadanie kwiatów i zawiązków, a w efekcie uzyskanie strąków gorszej jakości (bardziej włóknistych) i mniejszego plonu.

- Jest to roślina wrażliwa na zachwaszczenie w początkowym okresie wzrostu. Przy pieleniu należy jednak uważać, aby nie uszkodzić delikatnych korzeni, które słabo się regenerują.

- Fasolę szparagową najlepiej uprawiać w pierwszym roku po oborniku, a na suche nasiona – w drugim i trzecim. Stosujemy nawozy bogate w mikroelementy, ale bezchlorkowe. Ograniczamy zasilanie azotem – rośliny motylkowe współpracują z bakteriami symbiotycznymi, które mają zdolność wiązania azotu z powietrza.

 

 

Zbiór

- Zbieranie fasoli szparagowej zaczynamy od połowy lipca co 3–5 dni w miarę dorastania strąków. Najlepiej we wczesnych godzinach rannych lub wieczorem. Nie zrywamy strąków po deszczu, gdy są jeszcze mokre.

- Fasolę na suche ziarno zbieramy, gdy liście żółkną i opadają, strąki zasychają, marszczą się, a nasiona wewnątrz nich „grzechoczą”.

 

Odmiany

Odmiany fasoli różnią się między sobą przede wszystkim wysokością łodygi oraz zastosowaniem. Wyróżniamy odmiany szparagowe i na suche nasiona. Odmiany karłowe o niskim wzroście i pokroju krzaczastym dojrzewają bardziej równomiernie i są preferowane w uprawach wielkotowarowych ze względu na możliwość zmechanizowania produkcji. Odmiany tyczne częściej spotyka się w niewielkich ogródkach przydomowych, ponieważ wymagają zastosowania podpór, a dojrzewanie strąków jest bardziej rozciągnięte w czasie.

Wśród fasoli szparagowych możemy spotkać odmiany różniące się kolorem strąków – zielone, żółte, fioletowe. Odmiany zielonostrąkowe przewyższają inne pod względem zawartości witamin, wielkości plonu, a nawet trwałości w transporcie.

Dla fasoli fioletowostrąkowej charakterystyczne jest to, że po ugotowaniu zmienia barwę na zieloną. Polecana jest ona przede wszystkim do bieżącego spożycia. Odmiany na suche nasiona różnią się między sobą wielkością ziaren oraz ich zabarwieniem (białe i czerwone).

 

 

Fasola szparagowa karłowa

- 'Esterka' – odmiana wczesna, bardzo plenna. Dorasta do 45–50 cm, ma zwarty, krzaczasty pokrój. Strąki długości 13–15 cm, zielone, proste, bez przewężeń, gładkie, bezwłókniste, osadzone w środkowej części krzewu. Długo utrzymują wartość konsumpcyjną. Odmiana odporna na antraknozę, tolerancyjna na bakteriozę obwódkową. Dobrze znosi suszę. Przeznaczona do bezpośredniego spożycia, mrożenia i konserwowania.

- 'Nomad' – odmiana karłowa, późna. Strąki ciemnozielone, długości 12–13 cm, o średnicy ok. 10 mm, proste, bardzo smaczne. Przeznaczona do bezpośredniego spożycia i do przetwórstwa. Odporna na bakteriozę i antraknozę.

- 'Polka' – odmiana średnio wczesna, bardzo plenna. Rośliny średnio wysokie (45–50 cm), krzaczaste. Strąki jasnożółte, proste, bez przewężeń, długości 12–14 cm, okrągłe w przekroju, mięsiste, bezwłókniste i smaczne, osadzone w środkowej części rośliny. Przeznaczona do bezpośredniego spożycia i do zamrażania. Odporna na antraknozę, wysoko tolerancyjna na bakteriozę obwódkową. Rośliny są mało wrażliwe na niesprzyjające warunki pogodowe.

- 'Sonesta' –  odmiana karłowa, średnio wczesna, bardzo plenna. Rośliny średniej wysokości, o pokroju wzniesionym. Strąki żółte, długości 12–13 cm, średniej grubości, okrągłe w przekroju, proste, bezwłókniste, skupione w górnej części. Szczególnie polecana do przetwórstwa (konserwowania, mrożenia), ale też do bezpośredniego spożycia. Odporna na bakteriozę i antraknozę. Nadaje się do przyspieszonej uprawy na wczesny zbiór pod osłonami.

- 'Galopka' – odmiana średnio wczesna. Rośliny wysokie (50–55 cm), krzaczaste ze strąkami osadzonymi w górnej części. Strąki jasnokremowe, proste, bez przewężeń, lekko spłaszczone, długości 12–14 cm, bezwłókniste, bardzo smaczne. Przeznaczona do bezpośredniego spożycia. Odporna na antraknozę i mało podatna na bakteriozę obwódkową.

 

Fasola na suche ziarno

- 'Aura' – odmiana karłowa, wczesna, bardzo plenna, równomiernie dojrzewająca. Rośliny o pokroju wzniesionym. Nasiona białe, owalnie wydłużone, średniej wielkości. Masa tysiąca suchych nasion wynosi 450–500 g. Odporna na choroby.