Na początek zaplanujmy pracę, bo zebrane jarzyny nie mogą zbyt długo oczekiwać na przerabianie. Najkorzystniej jest wybrać jeden ich rodzaj, przetworzyć go zaraz po zebraniu i dopiero potem sięgnąć po następne. Zależy to od kolejności dojrzewania.

Termin zbiorów

Warzywa zbieramy podczas ciepłego, suchego dnia. Zarówno deszcz, jak i silne słońce nie poprawiają ich kondycji. Zrywamy je lub wykopujemy bardzo ostrożnie, tak aby nie uszkodzić skórki. To może stać się bowiem początkiem gnicia lub pleśni. Zebrane produkty natychmiast oczyszczamy z resztek ziemi, ucinamy zbędne natki, ogonki i listki, a następnie robimy ich szczegółowy przegląd.

 

 

Wszystkie uszkodzone, nadgnite lub nadgryzione bezwzględnie usuwamy. Nie wykorzystujemy nawet tych fragmentów, które były zdrowe, ponieważ mogą zawierać niebezpieczne toksyny. Spowodują one, że nasze marynaty albo soki po prostu się nie udadzą.

Wybrane – zdrowe i całe warzywa  – obieramy, myjemy pod zimną, bieżącą wodą, porządnie osuszamy na papierowym ręczniku i natychmiast przetwarzamy, mrożąc, susząc albo marynując.

 

Z własnej grządki lub z targowiska

Najlepszym surowcem na zimowe przetwory są warzywa z własnego ogrodu. Wówczas mamy pewność co do ich odmiany i jakości upraw. Jeśli jednak nie dysponujemy takim warzywnikiem, musimy skorzystać z tego, co da się kupić. Na takie sprawunki warto wybrać się na targowisko, ponieważ tam jest większa szansa nabycia świeżych i zdrowych jarzyn.

Omijajmy z daleka marketowe stoiska – pomidory lub ogórki leżą tutaj długo, zatem nie są już pierwszej świeżości. Ponadto pokonały wiele kilometrów
w ciężarówkach, żeby trafić na sklepową półkę.
Ich jakość pozostawia więc wiele do życzenia.

 

Sposoby przetwarzania

Każde z warzyw inaczej się przetwarza. Oto parę sposobów preferowanych dla danych produktów.
- Suszenie – marchew (pokrojona w plastry lub w słupki), cebula (pokrojona
w plastry), zioła, koperek, natka pietruszki (te ostatnie zawieszamy na strychu, werandzie lub na tarasie).

- Mrożeniemarchew, buraki, koperek, zioła (np. w kostkach lodu), natka pietruszki, kalafiory, brokuły, fasolka szparagowa, szparagi, ogórki
(w plasterkach na mizerię).

- Kiszenie – buraki, kapusta, ogórki.

- Marynowanie – strąki papryki, szparagi, ogórki, rzodkiewki – zwłaszcza te ostatnie można przygotować w miodzie.

- Przeciery – pomidory, ogórki.

- Soki i koncentraty – pomidory, buraki.

- Leczo w słoikach – cukinie, kabaczki, fasolka szparagowa, papryka. Taką zawekowaną potrawę można przechowywać w ciemnym i chłodnym miejscu nawet do miesiąca.

- Jednodniowe soki – czerwone buraki, pomidory i marchewka.

Warto wiedzieć, że jeśli wysialiśmy nasiona ogórka oznaczone jako „konserwowy” i nie nawoziliśmy ich azotem, który sprzyja gniciu, to możemy poddać je praktycznie każdej obróbce.

 

 

Grunt to dobre nasiona

Jeżeli chcemy mieć już zawsze smakowite zapasy, w przyszłym roku na wiosnę poświęćmy trochę więcej czasu i przeczytajmy dokładnie informacje zamieszczone na etykietach torebek z nasionami. Wybierzmy te z nich, które są przeznaczone właśnie na przetwory. One z pewnością zagwarantują nam zdrowy, obfity zbiór
i spiżarnię pełną udanych smakołyków.