Przed siewem lub flancowaniem roślin ziemię zasilamy przesianym kompostem w ilości 1,5-3 l/1 m². Możemy też zastosować suchy nawóz organiczny. Ożywia on życie biologiczne w glebie i pomaga w procesie tworzenia próchnicy. Nazwozy syntetyczne, mimo że szybko działają, są mniej pożyteczne dla środowiska.

Nasiona rzodkiewki, buraka ćwikłowego i liściowego są na tyle duże, że można rozmieszczać je pojedynczo w odstępach, które zalecają producenci na opakowaniach nasion. Później nie ma potrzeby przerywania zbyt gęsto rosnących młodych roślin.

W przypadku sałaty, selera, pietruszki i ziół, np. bazylii, bardzo praktycze w użyciu są taśmy z nasionami, które rozmieszczone są w odpowiednich odstępach między dwiema warstwami łatwo rozkładającego się papieru. Między taśmami z nasionami marchwi, kopru, selera czy pietruszki warto wysiać rzeżuchę lub posadzić cebulę albo por, których zapach skutecznie odstraszy szkodnika warzyw – połyśnicę marchwiankę.

Przy tradycyjnym siewie tych nasion można przyspieszyć ich kiełkowanie, wrzucając je do pojemnika z wilgotnym piaskiem. Naczynie zostawiamy na kilka dni w ciepłym pomieszczeniu. Potem nasiona wysiewamy razem z piaskiem. Ponieważ są napęczniałe, rozwijają się znacznie szybciej, a warzywa korzeniowe można będzie zbierać dwa tygodnie wcześniej.

Do siewu na większej powierzchni poleca się stosować profesjonalny materiał siewny w postaci granulek. Takie nasiona otoczone warstewką substancji organicznej są większe, co znacznie ułatwia ich ręczny wysiew. Granulki można wysiewać również siewnikami, umożliwiającymi równomierne rozrzucanie materiału siewnego.

Przy wysiewie dużych nasion, np. fasoli, grochu, często stosuje się siew gniazdowy, umieszczając po 3-6 nasion w jednym dołku. W miejscu wysiewu wbijamy tyczkę, po której roślina będzie się wspinać. Aby przyspieszyć kiełkowanie dużych nasion, przed sadzeniem moczymy je przez kilka, kilkanaście godzin w letniej wodzie lub zawijamy w wilgotną ściereczkę.

Czasami wykonuje się jeszcze siew rzutowy, który polega na równomiernym rozmieszczeniu nasion na całej powierzchni grządki i pokryciu ich zagrabioną ziemią. Gleba do takiego wysiewu powinna być dokładnie odchwaszczona.

Pierwsze wschody nie powinny być narażone na wyschnięcie, ponieważ brak wilgoci powoduje szybkie obumieranie siewek. W czasie suchej pogody grządkę należy delikatnie zraszać wodą. Na glebach ciężkich podlewamy tylko rządki roślin.

Planując wysiew warzyw, nie powinniśmy również zapominać o korzyściach płynących z uprawy współrzędnej. Na przykład, jeśli wysiewamy szpinak, w międzyrzędziach jest wystarczająco dużo miejsca, aby posadzić kalarepę albo posiać groch z rzodkiewką czy też marchew z koprem. Do czasu gdy te warzywa urosną, szpinak zdążymy zebrać lub wykorzystać go na zielony nawóz.