Wkrótce staniemy się świadkami widowiskowego kwitnienia narcyzów i wczesnych tulipanów. Ów spektakl potrwa mniej więcej do końca kwietnia, czyli do momentu, gdy na rabatach zaczną pojawiać się byliny. Rośliny cebulowe potrzebują towarzystwa, by móc zaprezentować się w całej okazałości.

Tradycyjnie łączy się je z roślinami dwuletnimi, np. niezapominajkami lub bratkami. W ogrodach nowoczesnych dobrze wyglądają w zestawieniu z kwitnącymi bylinami o ozdobnych liściach. Na kilka cebulek zawsze jest miejsce. Sadzimy je, oczywiście, jesienią, już teraz jednak myślimy o przyszłej wiośnie.

Obecna pora daje możliwość doskonałego rozpoznania terenu, znalezienia najkorzystniejszych stanowisk dla cebulek. Wiedzę tę warto utrwalić na fotografiach (by wrócić do nich jesienią). Dość łatwo wówczas zlokalizujemy stanowiska, które po sezonowej zmianie scenerii giną z pola widzenia. Zniecierpliwieni mogą kupić i posadzić sadzonki już teraz, są to roślinki pędzone w warunkach szklarniowych. Wybór roślin jest nieduży, ale satysfakcjonujący dla wszystkich.  

W otoczeniu wysokich tulipanów i narcyzów ładnie prezentują się wczesne byliny. Już od przełomu marca i kwietnia cebulowym towarzystwa dotrzymują przywrotniki, bodziszki i tawuły. Wyższe byliny, jak ostróżki czy tojady, nie są dla cebulowych poważną konkurencją, bo w okresie ich kwitnienia dopiero zaczynają się rozwijać, osiągając pełne rozmiary pod koniec maja. Do tego czasu są atrakcyjnym zielonym tłem.

Udanie wyglądają m.in. w sąsiedztwie wielkokwiatowych, pełnych tulipanów i tulipanów papuzich. Małe rośliny cebulowe, m.in. szafirki i dzikie tulipany, świetnie łączą się w nasadzeniach z wcześnie kwitnącymi bylinami kobiercowymi, m.in. żagwinami, smagliczkami i gęsiówkami. Aranżacje takie są niezastąpione m.in. w skalniakach.

Zdrowe cebule jednego gatunku/odmiany mają porównywalną wielkość i ciężar. Trzeba o tym pamiętać, ilekroć wybieramy się na zakupy do sklepu ogrodniczego. Na powierzchni cebulek nie może być żadnych ubytków, wgnieceń i przebarwień. Nie należy kupować cebulek, które już mocno wykiełkowały. Narcyzy mogą być sprzedawane w odmianach z cebulkami bocznymi (pojedynczymi, podwójnymi lub nawet potrójnymi).