P: Chcę zasięgnąć informacji o drzewie, które rośnie w moim ogrodzie. Nazywa się paulownia tomentosa. Kiedy roślina była mała, przez dwa lata przemarzała, ale wiosną odrastała od korzenia. Teraz ma 6 lat i wiem, że zakwita, ale nie wiem, po ilu latach.

O: Paulownia tomentosa jest wrażliwa na mróz, dlatego najczęściej można ją spotkać w południowo-zachodniej Polsce. Pochodzi ze wschodniej Azji. U nas może osiągnąć ok. 10 metrów wysokości. Młode rośliny rosną dość szybko – pędy odzimkowe, pojawiające się u podstawy pnia, najczęściej po przemarznięciu, w ciągu roku mogą osiągnąć ok. 2 metrów. Starsze egzemplarze rosną znacznie wolniej.

Pąki kwiatowe formują się już jesienią i zimują w warstwie rudobrązowego kutnera, w związku z czym roślina kwitnie tylko po łagodnych zimach. Spadki temperatury poniżej -15°C powodują przemarzanie wszystkich pąków kwiatowych, a poniżej -20°C marzną także pędy.

Kwiaty pojawiają się w maju, zanim rozwiną się liście. Paulownię można uprawiać ze względu na jej piękne liście, traktując ją jako krzew, i co roku przycinać jej pędy tuż nad ziemią, zmuszając roślinę do wypuszczenia silnych pędów. Drzewa te należy sadzić w miejscach słonecznych, całkowicie osłoniętych od wiatru.

Wymagają żyznej gleby, nieco cięższej od przeciętnej, o lekko kwaśnym odczynie. Wiosną i w pierwszej połowie maja potrzebują sporo wilgoci, później – mniej.