Najlepszym lekarstwem na smutki szarych zimowych dni są różnobarwne kwiaty. W pierwszych tygodniach nowego roku źródłem dobrego nastroju mogą być pogodne kolorowe bukieciki pierwiosnków, skutecznie wyprzedzające inne rośliny kwitnące. Te byliny o skromnych rozmiarach już samą nazwą zapewniają nas o swej pierwszej pozycji w kwiatowym korowodzie nowego sezonu.

 

Aktualnie najczęściej kupowaną rośliną doniczkową jest pierwiosnek bezłodygowy Primula acaulis. Zimą jego czyste, często nawet jaskrawe barwy kwiatów przyciągają nasz wzrok z magnetyczną siłą. Przyglądając się uważniej różnym odmianom, odkrywamy wciąż nowe efektowne kombinacje kolorów.

Od lutego kolorową kolekcję pierwiosnków wzbogacają odmiany o pełnych kwiatach przypominających drobne różyczki. Jeszcze kilka lat temu były one dosyć kosztowną rzadkością, ale dzisiaj, łatwiej dostępne, czarują nas niezwykłymi białymi, żółtymi, pomarańczowymi, czerwonymi i niebieskimi kwiatami. Ich nostalgiczną urodę podkreśli odpowiednia aranżacja. Doniczki z pierwiosnkami umieszczamy w dobrze widocznym miejscu na poduszce mchu
i oplatamy wieńcem wierzbowych witek albo łączymy z roślinami zielonymi, jak np. bluszcz czy trawy.

Na większe zainteresowanie zasługuje także pierwiosnek wyniosły Primula elatior. Jego kwiaty umieszczone są na pędach długości ok. 10 cm. Na długich pędach unoszą się także kuliste kwiatostany pierwiosnka ząbkowanego Primula denticulata. Specjalne miejsce należy się pierwiosnkowi łyszczakowi Primula auricula o ładnych wielobarwnych kwiatach.

Urocze wiosenne aranżacje

Pielęgnacja pierwiosnków jest łatwa. Należy systematycznie usuwać więdnące kwiaty, aby zapewnić miejsce dla nowych pąków. Wycinamy także żółknące liście. Ziemia w doniczkach nie powinna być ani zbyt wilgotna, ani za sucha. Pierwiosnki najlepiej czują się na świeżym powietrzu. Lekki mróz nie powinien roślinom zaszkodzić.

Na noc wystarczy okrycie z papieru gazetowego. Jeżeli nadchodzi dłuższy okres mroźnej pogody, rośliny powinniśmy przenieść do chłodnego, ale nieprzemarzającego pomieszczenia. Najbardziej wrażliwe na zimno są okazy trzymane długo w ciepłych pomieszczeniach sklepowych. Pierwiosnek bezłodygowy jest byliną zimotrwałą i może rosnąć także na rabacie.