Podziału dokonuje się wczesną wiosną, gdy gleba jest już rozmarznięta. W zależności od roku, termin ten przypada na drugą połowę marca lub początek kwietnia. Silnie rozrośnięte karpy wykopuje się, otrzepuje z nadmiaru podłoża i rozdziela, w zależności od potrzeb, na dwie lub więcej części.

Najczęściej dzieli się karpy na 3-4 części, ale z silnie rozrośniętych karp, na przykład przywrotnika, można uzyskać nawet 20 młodych roślin. Decydując się na tak intensywny podział, należy jednak liczyć się z ich wolniejszym rozrastaniem się oraz brakiem kwitnienia w tym samym roku. Karpy można rozdzielać nożem, szpadlem, sekatorem, widłami albo po prostu rozrywać.

Rozdzielone fragmenty sadzi się na miejsce stałe na taką samą głębokość, na jakiej rosły poprzednio, glebę dookoła dokładnie dociska, po czym rośliny obficie podlewa. W zależności od siły wzrostu gatunku, na 1 m² sadzi się od 3 (4) do 20 (25) roślin. Niższe gatunki zawsze sadzimy z przodu rabaty, wysokie najlepiej sadzić w tle.

Poza gatunkami o znacznych rozmiarach, tzw. okazowymi (soliterowymi), takimi jak gunnera olbrzymia, kortaderia pampasowa czy słonecznik wierzbolistny, byliny należy sadzić w grupach po kilka-kilkanaście sztuk. Ich nieregularny układ pozwoli uzyskać wrażenie naturalności.